Kampania cukrownicza 2020/21 - 5 podsumowań
COBORU
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej także przedstawił wyniki badań plonowania buraka cukrowego w roku ubiegłym, które odbyły się w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. - Odmiany do badań wytypował Zespół roboczy ds. PDO buraka cukrowego. Materiał siewny odmian zarejestrowanych przed rokiem 2020 pochodził z partii handlowych i pobrany został z magazynów cukrowni, a nasiona odmian zarejestrowanych w 2020 roku zostały nadesłane bezpośrednio przez hodowców. Otoczki nasion 16 odmian zawierały insektycyd Force, a dwóch - Cruiser Force - podaje Ośrodek.
COBORU odniosło się również do przebiegu wegetacji w 2020 r.
- Prace polowe w punktach doświadczanych rozpoczęto na przełomie marca i kwietnia 2020 roku, podobnie jak w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Doświadczenia założono w pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia w optymalnych warunkach wilgotnościowych gleby. Z powodu dużego niedoboru opadów po siewie, wschody były opóźnione w porównaniu do roku 2019 i często nierównomierne. Odnotowano je przeważnie w trzeciej dekadzie kwietnia, średnio po 20 dniach od siewu. Najwcześniej siewki pojawiły się w miejscowościach Głubczyce, Przecław i Czesławice, a najpóźniej w miejscowościach Kawęczyn, Zybiszów i Lisewo. Od maja do końca sezonu wegetacyjnego występowały ponadnormatywne opady deszczu. Średnie sumy opadów w 10 miejscowościach były wyższe w porównaniu do średnich z wielolecia - informuje COBORU.
Ośrodek zwrócił także uwagę na warunki atmosferyczne:
- Przebieg pogody w sezonie wegetacyjnym 2020 roku był sprzyjający plonowaniu buraka, lecz niekorzystny dla parametrów jakościowych korzeni. W dziewięciu SDOO/ZDOO odnotowano większe plony w stosunku do poprzedniego roku. Średni plon korzeni w doświadczeniach wyniósł prawie 91 ton z ha i był o 12 ton większy niż w roku 2019. Natomiast średnia zawartość cukru w korzeniach, wyniosła 15,9% i była niższa o 1,9% w porównaniu do sezonu 2019 .