Jęczmień browarny i pastewny - listy najlepszych odmian
Sprawdziliśmy, jakie odmiany jęczmienia jarego - zarówno browarnego, jak i pastewnego wyróżniały się w ostatnich latach w niezależnych badaniach.
Znów przyjrzeliśmy się wynikom doświadczeń Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Upranych w Słupi Wielkiej, prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w tym zakresie.
Jęczmień jary - ważne stabilne plonowanie
Ze wstępnych informacji PDO wynika, że plon jęczmienia ozimego w 2021 r. był nieco niższy od tego z roku poprzedniego. Na najwyższym poziomie agrotechniki - a2 (zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe ochrona przed wyleganiem i chorobami) - w 2021 r. wyniósł 72,4 dt z ha, w 2020 r. - 74,7 dt z ha, w 2019 r. - 67,3 dt z ha, a w 2018 - 67,9 dt z ha. Podobnie sytuacja wygląda przy przeciętnym poziomie agrotechniki - a1: 2021 r. - 64,0 dt z ha, 2020 r. - 65,4 dt z ha, 2019 r. - 59,9 dt z ha i 2017 r. - 61,6 dt z ha.
Właśnie z tego względu w tym sezonie postanowiliśmy również przygotować listę najlepiej plonujących roślin w zeszłym roku (lista z TUTAJ, opierając się oczywiście na wynikach badań prowadzonych przez specjalistów z COBORU. W naszym zestawieniu umieściliśmy też odmiany, odznaczające się wysokim plonowaniem w 2020 r. i w 2019 r. (patrz ramka na str. 2). Przy wyborze odmian ważnym czynnikiem jest bowiem „stabilne plonowanie” na przestrzeni ostatnich lat.
Wzorcem były następujące odmiany: RGT Planet, KWS Jessie, Rekrut i Avatar.
Jęczmień browarny - ważna odmiana i termin siewu
Na ten temat doboru odmian zbóż jarych w naszych realizacjach filmowych rozmawialiśmy nieraz. Swoimi spostrzeżeniami w tej materii dzielił się z nami m.in. Mateusz Hachuła z firmy Ragt. Specjalista zwracał szczególną uwagę na jęczmień browarny. Podkreślał, że warto sięgać po te odmiany z tego gatunku, które preferują słodownie, do których zamierzamy odstawić ziarno. W tym względzie dobrze jest również zapoznać się z niezależnymi wynikami badań, które w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
- Oprócz odmiany, ważne jest umieszczenie nasion na właściwej głębokości. Te rośliny, które są dobrze zasiane, one później szybko i dobrze rosną. Dobrze także dojrzewają - zaznaczał Mateusz Hachuła.
Dużą rolę ogrywa także termin siewu.
- Jeśli warunki sprzyjają, jęczmień do celów browarnych można siać już w lutym, do czego z resztą rolników serdecznie zachęcam. Nie powinniśmy się bać bardzo wczesnych siewów. Myślę, że ci najbardziej doświadczeni wiedzą o tym, że wczesny termin siewu jęczmienia browarnego można określić: jak tylko idzie wjechać w pole - tłumaczył specjalista.
Wspominał też o nawożeniu: - Nawożenie azotowe też powinno się wykonywać jak najwcześniej. Najczęściej robi się to w jednej dawce. Specjalista zwrócił również uwagę na stanowisko do uprawy jęczmienia: - To zboże można uprawiać na stanowiskach średnich, mocnych. Najważniejsze jest jednak to, żeby te gleby były utrzymane w dobrej kulturze.
Lista najwyżej plonujących odmian na str. 2