Jak wybrać odmianę rzepaku?
Na co zwracać szczególną uwagę ? Który typ odmian plonuje wyżej i z jaką listą warto się zapoznać, aby wybrać dobrze?
Na co należy przede wszystkim zwracać uwagę? - Najważniejszym kryterium przy wyborze odmiany rzepaku powinna być jej plenność. Drugą cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, jest mrozoodporność. Nabiera ona szczególnego znaczenia zwłaszcza w przypadku mroźnych, bezśnieżnych zim - mówi dr Agnieszka Krawczyk, kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.
Wybierając odmianę rzepaku ozimego, warto zapoznać się z listą odmian zalecanych do uprawy na terenie województwa. Rankingi te tworzone są na podstawie wyników doświadczeń prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, a warunkiem utworzenia listy w przypadku każdego gatunku jest coroczne prowadzenie na terenie danego województwa lub regionu odpowiedniego zakresu badań i doświadczeń PDO oraz ich odpowiednie opracowywanie i upowszechnianie na terenie województwa przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian. Obecnie na liście znajduje się 45 odmian w skali całego kraju. Prym wiodą wśród nich odmiany mieszańcowe, które odznaczają się wyższym potencjałem plonotwórczym, ponieważ bazują na szerszym materiale genetycznym niż odmiany populacyjne, uzyskane "klasycznymi" metodami hodowlanymi. W palecie firm jest ich również zdecydowanie więcej.
- Listy Odmian Zalecanych zawierają bardzo cenne informacje dla rolnika. Dzięki nim wiadomo, jaka odmiany sprawdzą się w danym regionie. Często bywa bowiem tak, że w jednym województwie dana odmiana będzie sobie radzić bardzo dobrze, a w drugim już nie - tłumaczy dr Agnieszka Krawczyk.
Pomocna w wyborze jest na pewno możliwość porównania odmian również dostępna na stronie internetowej COBORU, będąca wynikiem badań prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Umożliwia ona zestawienie plonowania danych odmian, a także m.in. stopnia porażenia patogenami w poprzednich latach.
- Warto zwracać uwagę na odmiany odporne na patogeny chorobotwórcze, np. suchą zgniliznę kapustnych czy też kiłę kapusty - mówi specjalistka z OODR-u.
Ważne jest, aby kupować kwalifikowany materiał siewny. Dobra jakość nasion - to pierwszy krok do osiągnięcia satysfakcjonującego plonu.
- Nie wysiewajmy swoich nasion, bo stracimy zarówno na wysokości, jak i jakości plonu - uważa ekspertka ODR-u i radzi dodatkowo, aby rolnicy wysiewali w swoich gospodarstwach różne odmiany rzepaku. - Nie należy bazować na jednej odmianie, tylko kilku, nawet 3-4. Dobrze jest wybierać rośliny o różnej wczesności dojrzewania, ułatwia to prowadzenie plantacji, a później zbiory.