Jak uprawiać ziemniaki na wczesny zbiór? [ODMIANA, SADZENIE, WŁÓKNINA]
Od czego zależy powodzenie w uprawie ziemniaków na wczesny zbiór?
Wybór odmiany, stanowisko, podkiełkowywanie, sadzenie, okrywanie - na te elementy zwracali producenci ziemniaków i eksperci związani z branżą nasienną, z którymi mieliśmy okazję zamienić słowo w poprzednich sezonach. Dziś przypominamy fragmenty rozmów z nimi.
Jaką odmianę ziemniaka wybrać?
Ireneusz Wojtysiak, rolnik z miejscowości Kobierzycko nieopodal Sieradza, który w ostatnich lata uprawia ziemniaki na areale ok. 30 ha.
- Bazuję na naszych sadzeniakach z rodzimej firmy HR Zamarte - Lord, Denar, a z nowości - Impresja, Tacja czy Piwonia - wyliczał rolnik.
Dlaczego?
- To są ziemniaki, które bardzo dobrze kiełkują. Mają bardzo twardy kiełek dookoła ziemniaka. Dzięki temu w momencie sadzenia, a sadzimy automatyczną sadzarką, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że te kiełki się nie obłamią, a to - w późniejszym etapie - procentuje wyższym plonem - wyjaśniał pan Ireneusz.
Na tym nie skończył. - Jeśli chodzi o zachodnie ziemniaki, to one, niestety, zazwyczaj mają te kiełeczki (...) skromne i ubogie, nawet, jak te sadzeniaki są sadzone ręcznie, to ludzie potrafią te kiełki obłamać - i wówczas ten ziemniak nie rośnie tak, jak rosnąć powinien, nie ma bowiem zapewnionego tego, określmy to, dobrego startu - uważał nasz rozmówca.
Swoimi spostrzeżeniami na temat wskazanych przez Ireneusza Wojtysiaka odmian dzielił się z nami również Marcin Piekarski z Hodowli Ziemianka Zamarte: - Denar jest odmianą modelową, która naddaje się na wczesny zbiór. Jednak w doborze odmian są odmiany wcześniejsze, posadzone już w tym gospodarstwie. Szczególną uwagę zwróciłbym na (...) Piwonię, ponieważ ta odmiana w minionym roku uzyskała najwyższy plon po 40 dniach od wschodów - 124% (w swojej grupie wczesności w niezależnych badaniach, prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej - przyp.red.). W tym miejscu należy też dodać, że Piwonia jest jedną z najnowszych odmian w Krajowym Rejestrze.
Sadzeniaki ziemniaków - jakie najlepsze?
Pan Ireneusz zwracał uwagę na to, jakiej wielkości powinny być sadzeniaki ziemniaków na wczesny zbiór:
- Moim zdaniem najlepszy kalibraż to jest ten od 30 do 50 mm. Takiego sadzeniaka nie potrzeba dużo na hektar. Taki ziemniak dobrze łapie się na łapki od sadzarki i z tych łapek nie spada.
Rolnik wspominał także o procesie podkiełkowywania sadzeniaków. - Zaczynamy to robić zazwyczaj w połowie stycznia. Zesypujemy wtedy ziemniaki w skrzyneczki. Próbujemy wtedy też jakieś ocieplanie włączać - żeby to powoli ruszyło. Jeżeli zima się przedłuża, to z kolei musimy hartować te ziemniaki - wystawiamy je do chłodniejszych pomieszczeń. Często dla tych ziemniaków dobrze jest, jak one trochę dłużej są w tych chłodnych pomieszczeniach, dzięki temu są bowiem twardsze, a tym samym mniej podatne na uszkodzenia - opowiadał pan Ireneusz.
W jakich warunkach należy przechowywać sadzeniaki? - Warunki powinny być wzorcowe, ale trzeba pamiętać o tym, że kiedyś przechowywało się je w kopcach i to też było dość dobre rozwiązanie. Dziś mamy przechowalnie i te ziemniaki trzymamy w skrzyniopaletach od jesieni. Później te bulwy się sortuje - odpowiadał gospodarz.
Jak przygotować kiełkowanego ziemniaka?
Marcin Piekarski również wspominał o tym, jak prawidłowo przygotowywać kiełkowanego ziemniaka. - Podstawową rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest sadzeniak wolny od wirusów, ponieważ każda obecność wirusa powoduje, że zakażona roślina już na starcie ma niższy potencjał plonowania - zaznaczał ekspert. Na tym nie kończył. - Kiedy już mamy sadzeniak odpowiedniej jakości, to przed wysypaniem do skrzynek należy zadbać o to, by wszystkie bulwy były zdrowe - nieporażone chorobami gnilnymi - mówił specjalista. Podkreślał jednocześnie, że takie bulwy najlepiej przechowywać w temperaturze 10-12 stopni C przy wilgotności ok. 85%.
W jakich warunkach glebowych i na jakich stanowiskach wysadza się bulwy? O tym na str. 2