Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową?
Miotła zbożowa to chwast jednorodny. Doskonale zimuje. Właśnie dlatego stanowi główny problem rolników, uprawiających zboża ozime.
Warto zatem wiedzieć, że nasiona miotły kiełkują tylko przy dużej wilgotności gleby, w której potrafią zachować żywotność nawet przez kilkanaście lat. Roślinie tej sprzyja więc bardziej wilgotna i deszczowa pogoda w okresie od jesieni do wiosny. - Miotła ma zdecydowaną przewagę nad zbożami, gdyż kiełkuje jesienią lub wiosną, a przy dodatnich temperaturach nawet zimą. Może przy tym rosnąć, gdy zboża znajdują się w spoczynku przy temperaturze około 0 stopni C - zwraca uwagę Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie. Zaznacza jednocześnie, że chwast ten preferuje gleby lekkie piaszczyste oraz mało wilgotne i o małej zawartości wapnia.
Żeby skutecznie zwalczyć miotłę, należy ją rozpoznać w wczesnym stadium rozwojowym. - Środkowy, najmłodszy liść miotły ma długość 1,5-3cm. Jest bardzo cienki i zwinięty z dodatkowo podwiniętymi jeszcze brzegami i zaostrzonym końcem. Większe liści są wyraziste. Mają widoczny ner główny i dwa nerwy poboczne. Kolor nasady miotły ma zwykle czerwone przebarwienie, a języczek jest koloru biało-zielonego - opisuje agronom.
Krzysztof Świerek zaznacza, że odchwaszczone rośliny uprawne, niemuszące rywalizować z miotłą zbożową, lepiej się rozkrzewiają, równomiernie wschodzą i lepiej zimują. Podkreśla jednak, że nie powinno się wielokrotnie i przez długi czas stosować tego samego herbicydu, ponieważ chwasty się uodparniają na nawet bardzo skutecznie działające opryski. - Średnio co 3 lata powinno się zmienić typ stosowanego herbicydu - radzi fachowiec.
Zdaniem fachowca, aby skutecznie zwalczać miotłę zbożową i pozostałe chwasty dwuliścienne w czterech gatunkach zbóż, możemy zastosować preparat BIZON w dawce 1,0 l/ha.