Jak prawidłowo rozłożyć agrowłókninę?
AGROWÓKNINA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Dlaczego agrowłóknina sprawdza się bardziej w profesjonalnych uprawach rolniczych od foli perforowanej?
Agrowłókniny pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Oddychają całą swoją powierzchnią. Zapobiega to gniciu roślin. Dzięki temu mają przewagę nad folią perforowaną. Wiemy bowiem od rolników, że pod folią rośliny ulegały niekiedy gniciu. W przeciwieństwie do folii, agrowłókniny nie trzeba zdejmować w bardzo słoneczne dni, gdyż roślinom nie grozi poparzenie.
Którą stroną powinno się założyć agrowłókninę?
Nie ma to znaczenia. Niezależnie od tego, jaką stronę ją rozłożymy, to i tak spełni swoje zadanie. Dotyczy to każdego rodzaju agrowłókniny.
Jak prawidłowo rozłożyć agrowłokninę na polu?
Można to zrobić na dwa sposoby: mechanicznie lub ręcznie. W obu przypadkach najważniejsze jest jednak to, aby agrowłóknina nie była zbyt napięta lub zbyt luźna. Powinna być rozłożona tak, aby mogła z czasem „wstawać” razem z naszymi uprawami.
Co zrobić, żeby nie zwiało agrowłókniny okrywającej?
Tutaj najczęściej polecamy worki polipropylenowe. Należy do nich wsypać ziemię albo kamienie. Powinno się je kłaść co 1-2 m na brzegach agrowłókniny. Trzeba też wiedzieć o tym, że większość agrowłóknin, dostępnych na polskim rynku, ma wzmacniane brzegi. To właściwie stało się już standardem. Gramatura po obu stronach agrowłókniny jest wzmacniania dwukrotnie. Jeśli na nią położymy jeszcze wspomniane worki, to mamy właściwie pewność, że agrowłóknina się nam w żaden sposób nie porwie.
Ile sezonów powinna wytrzymać agrowłóknina okrywająca?
Agrowłókniny, jak sam przedrostek agro sugeruje, posiadają stabilizatory przeciw promieniom UV. Dzięki temu są dużo bardziej wytrzymałe od innych włóknin płaskich wykorzystywanych np. w meblarstwie. Agrowłóknina, ta cieńsza – 19 gram/m2 – powinna wytrzymać na polu dwa sezony, natomiast ta grubsza – 23 gram/m2 - o sezon dłużej.
Jak przechowywać agrowłókninę po zdjęciu z pola?
Ważne jest to, żeby przechowywać ją w zacienionym miejscu, np. w magazynie, stodole bądź garażu. Najlepiej owinąć w coś agrowłokninę, żeby nie była ona skazana na działanie promieni słonecznych.
Jak rozłożyć agrowłokninę do ściółkowania przeciw chwastom w ogrodzie?
Na początku musimy odpowiednio przygotować teren. Ziemię należy zgrabić. Powinno się usunąć z niej wszelkie resztki. Potem możemy przejść do rozkładania agrowłókniny. Możemy także zrobić w niej nacięcia (najczęściej robi się takie w formie krzyża) – miejsca, w których zasadzimy rośliny.
Agrowłokninę powinno się osłonić – przysypać czymś. Najlepiej nadają się do tego: kora, odpady drzewne, a także żwir, kamyczki ozdobne, rośliny płożące lub inne elementy dekoracyjne. Agrowłóknina osłonięta przed słońcem nie gnije, a jej proces rozkładania się jest bardzo długi. Dzięki temu może ona nam posłużyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Czym przymocować agrowłókninę ściółkującą do podłoża?
Polecam zrobić to np. kołkami mocującymi, które można kupić razem z agrowłókniną.
- Tagi:
- agrowłókinina