Jak powstaje materiał siewny kukurydzy?
Jak przebiega proces powstawania materiału siewnego kukurydzy? Dlaczego kolby do celów nasiennych zbierane są przy pomocy specjalistycznych kombajnów?
Swoją wiedzą w tym zakresie dzieli się z nami Kazimierz Rajczakowski z Małopolskiej Hodowli Roślin - Oddział w Kobierzycach.
- Materiał siewny kukurydzy powstaje już w warunkach polowych. W polu wysiewamy formy mateczne kukurydzy i formy ojcowskie. Z form matecznych po wegetacji zrywa się kwiat, żeby formy mateczne nie zapylały się same - nie zapylały swoich znamion. Po zebraniu (kwiatów - przyp.red.) (...) formy ojcowskie zapylają formy mateczne - tłumaczy Kazimierz Rajczakowski.
MHR-om w ubiegłym roku udało się zasiać kukurydzę (z przeznaczeniem na tegoroczny materiał siewy) w optymalnym terminie - czyli w drugiej dekadzie kwietnia. - Całe plantacje odchwaszczamy mechanicznie. (...) Robimy tak, ponieważ kukurydza jest wrażliwa na środki ochrony roślin - wyjaśnia specjalista z małopolskiej hodowli.
Zbiór kolb
Krzysztof Wójcik z Małopolskiej Hodowli Roślin - Oddział w Kobierzycach tłumaczy natomiast, dlaczego kolby kukurydzy do celów nasiennych i na potrzeby doświadczeń zbierane są ręcznie i/bądź za pośrednictwem specjalistycznych kombajnów. - Po wysuszeniu kolby (zebrane z poletek doświadczalnych - przyp. red.) poddawane są na polu selekcji, następnie są opisywane i dopiero w kolejnym etapie są młócone. Czym innym jest, oczywiście, zakład nasienny i tam wykorzystywane są do tego specjalistyczne kombajny, które także zbierają kolby na ziarno i te kolby są suszone w dalszym procesie produkcji (tam także podlegają procesowi segregacji i czyszczeniu - przyp. red.) - mówi ekspert. Kazimierz Rajczakowski zwraca przy tym uwagę na następującą sprawę: - Bardzo ważne w tym wszystkim jest bowiem to, żeby udało się nam zebrać kukurydzę przed mrozami, żeby uniknąć ryzyka przemrożenia ziarniaków kukurydzy. Co dzieje dalej? - Z zebranych nasion tworzone są partie, które ocenia nasze akredytowane laboratorium lub laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Po zakwalifikowaniu danych partii, po uzyskaniu pozytywnych wyników, materiał dostaje się na produkcję - mówi Kazimierz Rajczakowski.
Plomby i etykiety
Kolejny etap to zaprawianie nasion, a następnie ich pakowanie. - Mamy trzy linie do zaprawiania i trzy linie do pakowania - wspomina Rajczakowski. Na tym nie kończy. - Nasiona kukurydzy, ale nie tylko, powinny być zapakowane w oryginale worki producenta, te z kolei powinny być wyposażone w plomby i etykiety urzędowe. Na naszych workach widnieje m.in. etykieta ESTA (która jest świadectwem tego, że firma prowadzi zaprawianie pod kontrolą COBICO - biura certyfikacji m.in. opakowań i wszystko jest zgodne z przepisami Unii Europejskiej - przyp.red.) - wyjaśnia.
Jakie odmiany siać? O tym na str. 2