Jak obniżyć koszty stosowania glifosatu?
Ceny środków ochrony roślin, w tym glifosatu, poszybowały w górę. Jest też problem z ich dostępnością. Co z tym fantem zrobić?
Glifosat + adiuwant
W związku z rosnącymi cenami glifosatu, przekraczającymi 40 zł/l herbicydu firma AGROMIX z Niepołomic proponuje na nadchodzącą wiosnę rozwiązanie pozwalające na obniżenie stosowanych dawek herbicydu o około 30-40%.
- Przy obniżeniu wiosennej dawki glifosatu przeznaczonej do zwalczania uciążliwych chwastów i pozostałości poplonów z 4 l/ha do 2,5 l/ha i zastosowaniu adiuwanta AS 500 SL w pełnej dawce wynoszącej 1,5 l/ha w kieszeni użytkownika zostaje około 30-40 zł z każdego hektara. Dodatkową korzyścią jest poprawa i przyspieszenie działania herbicydu oraz brak konieczności stosowania innych adiuwantów jak siarczan amonu. Jest to dość problematyczny w stosowaniu nawóz odpadowy, ponieważ zawiera mikro zanieczyszczenia powodujące zapychanie filtrów i rozpylaczy - argumentuje Adam Wachowski z AGROMIX Niepołomice.
Adiuwant AS 500 SL jest sprzedawcy w pakiecie z adiuwantem Zero Piany.
Prowadzone badania w niekorzystnych warunkach wielokrotnie wykazały zasadność stosowania glifosatu z adiuwantem AS 500 SL (prawe poletko), w stosunku do nawet dwukrotnie wyższej dawki glifosatu bez adiuwanta AS 500 SL (lewe poletko).
Czym są w ogóle adiuwanty?
- Adiuwanty to środki wspomagające działanie środków ochrony roślin. Nie wykazują one same z siebie działania jako herbicyd, jako fungicyd, jako insektycyd. Ich zadaniem jest poprawa działania środków ochrony roślin. Z tego, co wiem od rolników, niektóre z preparatów ochronnych same z siebie wykazują bardzo słabe działanie, jednak dodanie do mieszaniny roboczej odpowiedniego adiuwanta we właściwej dawce powoduje zmianę całej charakterystyki tych preparatów - wzrasta ich skuteczność, jest wówczas też możliwa pewna redukcja dawki ŚOR, wydłuża się także okres ich działania - tłumaczył podczas rozmowy VIDEO z nami (materiał dostępny TUTAJ) Adam Wachowski.
Dzięki temu oszczędza się więc zarówno pieniądze, jak i - co jest szczególnie ważne w dobie wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu - środowisko.
Specjalista mówił wówczas także o rodzajach adiuwantów. - Na tę chwilę produkujemy adiuwanty o działaniu wielokierunkowym - z tym, że są one przydzielone do różnych upraw czy do różnych zabiegów. Mamy np. adiuwanty do herbicydów przedwschodowych i (osobno - przyp.red.) do powschodowych. Inne są też do insektycydów, a inne do fungicydów - zaznacza specjalista. Wyjaśnia jednocześnie, czym jest to uwarunkowane: - Wynika to z bardzo prostej rzeczy: tak samo, jaki nie ma jednego herbicydu do wszystkich upraw, tak samo nie ma jednego adiuwanta (...).
Czytaj także: