IUNG PIB: Zasięg suszy trochę mniejszy
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach przedstawił już trzeci w tym sezonie raport, dotyczący suszy rolniczej. Obejmuje on okres od 21 kwietnia do 20 czerwca. Co z niego wynika?
Susza rolnicza, jak informuje IUNG PIB, w obecnym okresie sześciodekadowym jest mniejsza. Występuje na mniejszym obszarze niż 10 dni temu. W poprzednim okresie raportowania - od 11 kwietnia do 10 czerwca 2016 r. - suszę notowano dla czterech upraw, podobnie jest i w tym okresie, zmieniły się jednak uprawy zagrożone suszą. Susza nie występuje już w uprawach truskawek, zarejestrowano ją natomiast w uprawach roślin strączkowych.
Zagrożenie suszą występuje w 248 gminach (10,01% gmin Polski) na powierzchni 2,09% gruntów ornych skupionych w 8 województwach:
- kujawsko-pomorskim,
- wielkopolskim,
- zachodniopomorskim,
- wielkopolskim,
- zachodniopomorskim,
- lubuskim,
- łódzkim,
- mazowieckim,
- dolnośląskim,
- pomorskim.
W obecnym okresie susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród czterech upraw:
- zbóż ozimych,
- zbóż jarych
- krzewów owocowych
- roślin strączkowych
Susza występuje na glebach I kategorii (bardzo lekkich), grupa granulometryczna:
-piasek luźny,
-piasek luźny pylasty,
-piasek słabo gliniasty,
-piasek słabo gliniasty pylasty,
Susza pojawiła się także na glebach II kategorii (lekkich), grupa granulometryczna:
-piasek gliniasty lekki,
-piasek gliniasty lekki pylasty,
-piasek gliniasty mocny,
-piasek gliniasty mocny pylasty.
Tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych, największa susza jest wśród upraw zbóż jarych. Odnotowano ją w ośmiu województwach naszego kraju (kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i pomorskim) w 248 gminach. - Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpiło zmniejszenie zagrożenia suszą o 224 gmin. Susza występuje w 10,01% gmin kraju (zmniejszenie względem poprzedniego okresu o 9,04 punktów procentowych), na powierzchni 2,09% gruntów ornych - informuje IUNG PIB.
Susza występuje, podobnie jak w poprzednim okresie sześciodekadowym, także wśród upraw zbóż ozimych. Zauważono ją w pięciu województwach (kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim) w 104 gminach (o 175 gmin mniej niż zeszłym okresie sześciodekadowym), w 4,20% gmin kraju (o 7,06 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie) na powierzchni 0,85% gruntów ornych.
Tak jak w poprzednim okresie sześciodekadowych również w obecnym okresie najniższe wartości KBW, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, występowały we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, na Kaszubach, na Żuławach Wiślanych, na Ziemi Lubuskiej oraz na Równinie Wałeckiej wynosiły od -150 do -169 mm. W dalszym ciągu niskie wartości KBW są na Mazowszu od -120 do -149 mm. Najwyższe wartości KBW (zbliżone do zera), tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych, zarejestrowano na znacznych terenach Polski południowej.
Średnia wartość KBW obecnego sześciodekadowego okresu - w porównaniu do poprzedniego okresu - nie uległa zmianie, należy jednak zaznaczyć, że wartości te w południowo-wschodniej Polsce uległy znacznemu zmniejszeniu nawet o 40 mm, gdy w północnych rejonach kraju odnotowano ich wzrost o 40 mm.
Czytaj także: Rząd chce walczyć z suszą
- Tagi:
- KBW
- susza rolnicza
- IUNG PIB