Czym wymieść miotłę z pola?
Miotła zbożowa - chwast ten należy do najgroźniejszych spośród konkurujących ze zbożami ozimymi. Jaką strategię zatem przyjmować przy jegozwalczaniu? Na jakie preparaty do wiosennego zwalczania tego chwastu postawić i dlaczego?
Te pytania skierowaliśmy do czołowych przedstawicieli firm zajmujących produkcją/sprzedażą środków ochrony roślin. Oto najnowsze rekomendacje w tym zakresie:
Agnieszka Łukawska, marketing communication coordinator FMC Agro Polska
Powszechnie wiadomo, że miotła zbożowa jest trudnym chwastem do zwalczania. Dzięki swoim właściwościom adaptacyjnym znacząco utrudnia prowadzenie uprawy. W ofercie firmy FMC znajduje się produkt Foxtrot® 069 EW, który doskonale zwalcza miotłę zbożowa oraz inne chwasty jednoliścienne w uprawie zbóż wiosną, nawet w ich późniejszych fazach rozwojowych.
Foxtrot® jest środkiem stosowanym nalistnie, działającym systemicznie, pobieranym przez zielone części roślin, a następnie przemieszczanym do miejsc oddziaływania, tj. do stożków wzrostu pędów i korzeni. Działa szybko, już po upływie 2-3 dni od zastosowania wzrost chwastów ulega zahamowaniu.Foxtrot® niszczy najskuteczniej chwasty jednoliścienne od fazy liścieni do fazy krzewienia, niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej.
Środek można stosować w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym wiosną po ruszeniu wegetacji do końca fazy krzewienia w dawce 1,0–1,2 l/ha. Przy zastosowaniu z odpowiednim adiuwantem dawkę produktu dawkę można obniżyć nawet do 0,5 l/ha.
Produkt charakteryzuje się elastycznością w doborze dawki. Wyższe dawki zalecane są do zwalczania chwastów znajdujących się w późniejszej fazie rozwojowej, w warunkach niesprzyjających wegetacji (np. w niskiej temperaturze, podczas suszy) oraz przy stosowaniu z innym herbicydem; niższą do zwalczania chwastów we wcześniejszych fazach rozwojowych (przed rozpoczęciem fazy krzewienia) oraz podczas stosowania produktu solo i przy wsparciu adiuwanta.
Paweł Talbierz, specjalista ds. technologii upraw firmy Corteva Agriscience
Zwalczenie miotły zbożowej jest podstawowym zabiegiem na plantacjach zbóż, gdzie nie wykonano ochrony w terminie jesiennym. Wszystkie dostępne wiosną substancje czynne charakteryzują się działaniem nalistnym, stąd mając na uwadze zmienne w ostatnich latach warunki pogodowe w terminie wykonywania zabiegu, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Do takich należą herbicydy zawierające substancję czynną piroksysulam, najskuteczniejszą molekułę spośród dostępnych na polskim rynku reprezentantów środków chwastobójczych o mechanizmie działania inhibitorów ALS (grupa 2 wg HRAC). Można ją znaleźć w takich preparatach jak Rexade Pak, Lancet Plus czy Nomad. Skutecznie zwalcza miotłę zbożową już od temperatury 5°C, pozwalając zachować plantacje wyczyszczoną z miotły zbożowej. Co istotne, ta substancja czynna z powodzeniem jest stosowana także w zwalczaniu trudnych gatunków traw takich jak: życice czy wyczyniec (rejestracja produktu Nomad) oraz owsa głuchego (rejestracja herbicydu Rexade). Dużą przewagą produktów zawierających piroksysulam jest także zwalczanie chwastów dwuliściennych, dzięki czemu można zastosować kompleksowy zabieg zwalczający chwasty jedno- i dwuliścienne na polu (Rexade Pak, Lancet Plus).
Paweł Jędrzejczyk, manager regionu Agrii Polska
Niesprzyjające warunki pogodowe, późny siew wynikający z przeciągających się zbiorów przedplonu (kukurydza, buraki cukrowe) to tylko jedne z wielu powodów nie wykonania zabiegu w terminie jesiennym. Przychodzi nam wtedy zmierzyć się z tym chwastem wiosną. Z pomocą przychodzą tutaj nasze produkty. Pierwszym z nim jest produkt Corello zarejestrowany w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym oraz życie. Środek zawiera znaną na rynku substancję czynną pyroksulam, wykazującą bardzo wysoką skuteczność przeciwko miotle zbożowej. Dodatkowym atutem produktu jest to, że zawiera w swoim składzie także florasulam. Pozwala to jednocześnie kontrolować chwasty dwuliścienne, takie jak min. mak polny, maruna bezwonna, tasznik pospolity czy gwiazdnica polna. Zaletą Corello jest również to, iż działa w bardzo szerokim zakresie temperatur, jest bezpieczny dla roślin następczych oraz posiada szerokie okno zastosowania. Należy jednak pamiętać, że w Polsce powszechne już jest występowanie form miotły zbożowej odpornej na mechanizm ALS. Sam w swojej prawie 11-letniej codziennej pracy w firmie Agrii Polska, na terenie powiatów pyrzyckiego oraz choszczeńskiego (zachodniopomorskie), nie raz spotkałem się z taka sytuacją u moich klientów. Należy wtedy sięgnąć po produkty o odmiennym mechanizmie działania. Doskonale sprawdzą się tutaj Fraxial 50 EC oraz Fantom 069 EW. Pierwszy z nich oparty o pinoksaden skutecznie eliminuje miotłę zbożową i inne chwasty jednoliścienne z pola, jest bezpieczny dla rośliny uprawnej, można go stosować również w późnych fazach rozwojowych. Dodatkowym atutem produktu jest to, że posiada rejestrację także w jęczmieniu ozimym i jarym, pszenżycie ozimym, życie i w pszenicy jarej.
Czytaj także: