Czym wapnować glebę? [KOMANTARZE EKSPERTÓW]
Po jakie nawozy wapniowe sięgac w tym sezonie i dlaczego?
Na to pytanie odpowiadają przedstawiciele renomowanych firm nawozowych.
Borys Wiskulski, specjalista ds. handlu WKG
Na ratunek polskiej gleby polecamy sprawdzone i skuteczne rozwiązania w postaci wapna węglanowego pochodzącego z naszej kopalni. Odmiany 04 (CaO min. 50%) i 05 (CaO min. 40%) sprawdzą się w uprawach przy podniesieniu pH gleby oraz ograniczeniu wpływu suszy. Dobrze zmielony materiał o frakcji 0-2mm i wilgotności max.6-10% pomoże rolnikom w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Należy pamiętać, że wapnowanie nie przynosi jednorazowej korzyści, ale utrzymuje się i daje długofalowe efekty, poprawiając żyzność gleby. Przed nami najlepszy moment na wykonanie zabiegu regeneracji gleby i odpowiednia okazja, aby przygotować ziemię na kolejny sezon. Warunkiem efektywności wapnowania jest zastosowanie optymalnej dawki CaO, którą możemy określić, robiąc odpowiednie badania.
Tomasz Kotwica, kierownik sprzedaży nawozów Świętokrzyskiej Kopalni Nawozów Mineralnych
Wychodząc naprzeciw problemom rolników w kwestii przywrócenia glebie optymalnego pH, w naszej ofercie znajduje się wapno nawozowe - Dewonit - bogate w magnez, które może podnosić pH nawet przez kilka lat od momentu jego zastosowania.
Polecamy przeprowadzenie wapnowania gleby naszym wapnem nawozowym Dewonit, które powoduje odkwaszenie gleby, poprawę właściwości strukturalnych i fizyko-mechanicznych, przeciwdziała degradacji chemicznej gleby, przez co zwiększa przyswajalność azotu i fosforu, przyczynia się do wzrostu plonów, ogranicza przyswajanie metali ciężkich. Poprzez dużą zawartość magnezu i dostarczenie go do gleby, przyczynia się do poprawy cech jakościowych roślin.
Skład chemiczny oraz stopień granulacji zapewniają równomierne działanie produktu.
Hubert Konarski, specjalista ds. rozwoju Agrii Polska
Stopniowo wśród rolników rośnie świadomość roli wapnowania. Duża część zdaje sobie sprawę, że rola wapnia w nawożeniu jest również bardzo ważna. Jednak niewielu wie o tym, że wapnowanie nie zawsze idzie w parze z dostarczeniem przyswajalnego wapnia. Produktem, który zarówno reguluje pH gleby, jak i dostarcza przyswajalnego wapnia jest Agran 46 CaO + 4MgO +9 SO3 . Jest to wapno granulowane, które łączy 3 formy wapnia: węglan wapnia, węglan magnezu i siarczan wapnia. Dawkowanie zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy ustabilizować pH i dostarczyć przyswajalnego Ca, Mg, S 300-500 kg/ha będzie optymalną dawką. Jeżeli zleży nam na dużym podniesieniu odczynu gleby lub/i wapń przyswajalny jest na deficytowym poziomie, możemy stosować dawki, które są w pełni bezpieczne 1000-3000 kg/ha.
Piotr Kotowski, product manager Timac Agro Polska
Czym wapnujemy gleby? W Timac Agro oferujemy rolnikom wiele rozwiązań wprowadzających wapń do gleb, aby dbać o buforowanie zakwaszającego działania niektórych nawozów. Wapń w naszych nawozach jest wysoko reaktywny i bardzo łatwo przyswajalny. Stanowi więc nie tylko bufor pH, ale wnosi niezwykle istotny wapń odżywczy. Podstawowym i bardzo dobrze znanym nawozem wapniowym jest Physiomax 975. Granulowany nawóz wapniowy pochodzenia morskiego o zawartości 76% CaCo3, 3% MgO z kompleks Physio+. Ze względu na swoje właściwości i porowatą strukturę cząsteczek natychmiastowo wchodzi w reakcje w glebie, powodując pozytywny wpływ na pH wokół granuli oraz rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Zalecamy jako nawóz odżywiający wapniem oraz w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji na niskie pH gleby w dawce 200-400 kg.
Czytaj także: