Czym nawozić rzepak jesienią? [REKOMENDACJA]
Dobrze rozwinięty rzepak powinien przed zimą pobrać nawet 100 kg azotu (N/ha), który najlepiej dostarczyć w formie amonowej.
Zwraca na to uwagę dr Roman Błaszyk z Phosagro Polska.
Nawożenie rzepaku - ważny azot, siarka też
- Przyjmuje się, że dla wytworzenia jednego liścia jesienią potrzebne jest 10 kg azotu, a to ilość liści determinuje ilość pędów wiosną i pośrednio wpływa na plon. Jesienne nawożenie azotem jest szczególnie wskazane, jeżeli przedplonem były zboża, i to bez względu na sposób wykorzystania słomy. Nie wolno też zapomnieć o siarce, która jest nieodzowna już jesienią i której objawy niedoboru mogą być właśnie na jesień widoczne, bo każdy kilogram niepobranej siarki to 10 kg niepobranego azotu - tłumaczy ekspert.
Rzepak - na jaki nawóz warto postawić?
W związku z powyższym do nawożenia rzepaku ozimego Phosagro Polska rekomenduje nawóz UltraKORN, który - jak podkreśla dr Roman Błaszyk - zapewni roślinom dobry rozwój jesienią, z nisko osadzoną i grubą szyjką korzeniową i dobrze ukształtowaną rozetą, zwiększając odporność na przemarznięcie i choroby grzybowe. - Jednocześnie UltraKORN zawiera azot, fosfor, siarkę oraz cynk w znakomicie dobranych proporcjach zgodnie z technologią QuatroForte. Składniki te są dostarczone w formach, które są bardzo dobrze przyswajalne i błyskawicznie dostępne dla roślin - podkreśla ekspert.
Wprowadzenie fosforu i azotu amonowego w stosunku 1:1, o czym przypomina dr Roman Błaszyk, tworzy synergię tych pierwiastków, co zwiększa istotnie efektywność pobierania nie tylko tych dwóch składników, ale także zawartej w nawozie siarki. - Ponadto, UltraKORN ma aż 0,3% (cynku rozpuszczalnego w wodzie - przyp.red.), właściwie zaopatrzone w cynk rośliny zdecydowanie lepiej wykorzystują azot. Cynk bierze też udział w tworzeniu auksyn hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój korzeni roślin - zaznacza specjalista.