Co z glifosatem?
Wkrótce zapadanie decyzja w sprawie odnowiania zezwolenia dla glifosatu.
Ma do tego dojść 6 czerwca podczas posiedzenia Stałego Komitetu Komisji Europejskiej. KE optuje za przedłużeniem zezwolenia dla tej sunstancji czynnej na 12-18 miesięcy. Wszystko po to, aby ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów) miała czas na dokończenie jej oceny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Agencja ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z kolei już pozytywnie zaopiniował ten składnik herbicydów.
- Glifosat jest przykładem jednego z głównych wyzwań dla dostępności środków ochrony roślin , tj. odnawianie zezwoleń na stosowanie substancji czynnych w UE, których wpływ został przeanalizowany w ekspertyzie ze stycznia br. - informuje KRIR.
W powyższej sprawie Komitety Copa-Cogeca wystąpiły do Komisarza ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności - Vytenisa Andriukaitisa, zwracając uwagę m.in. na szerokie zastosowanie glifosatu. Zaznaczyły, że wycofanie zatwierdzenia tej substancji czynnej spowoduje poważne zakłócenia w wielu sektorach rolnych w UE, co zagrozi konkurencyjności unijnych gospodarstw na rynku światowym.
Zdaniem Copa-Cogeta, na niezatwierdzeniu glifosatu zyskają kraje trzecie, eksportujące do UE, ponieważ farmerzy z tych stron świata nadal będą dysponować tą substancją. - Oczywistym jest wieć, że spadnie przez to konkurencyjność unijnego rolnictwa - uważa Copa-Cogeta.
Czytaj także: Rynek środków ochrony roślin czeka przerzedzenie?