Co na rozkład resztek pożniwnych? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]
Po jakie preparaty mikrobiologiczne do rozkładu resztek pożniwnych sięgać? O tym warto pomyśleć już teraz!
- Na rynku obecny jest szeroki asortyment tego typu środków, dlatego też ważnym jest, aby wiedzieć w jaki sposób działają w glebie oraz w jakich warunkach należy jest zastosować aby uniknąć spadku ich skuteczności - Daniel Dąbrowski, specjalista ds. technologii produkcji zbóż i rzepaku z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Zwraca jednocześnie uwagę na to, że o mechanizmie działania danego preparatu mikrobiologicznego decyduje grupa izolatów, jakie zostały dobrane do jego produkcji. - Najczęściej w składzie tych produktów znaleźć możemy ok. 80 gatunków mikroorganizmów beztlenowych i tlenowych reprezentowanych przez bakterie fermentacji mlekowej, bakterie fototroficzne, promieniowce, drożdże i inne grzyby utrzymywane w formie przetrwalnikowej - wylicza specjalista z PODR-u. Wyjaśnia przy tym, że w glebie schemat ich działania polega przede wszystkim na wydzielaniu enzymów powodujących rozkład celulozy - głównego składnika budulcowego słomy. Na rozwój mikroflory po zastosowaniu preparatu z kolei wpływ mają: po pierwsze. - zawartość składników odżywczych słomie, stosunek węgla do azotu CN, po drugie: dostępność tlenu w warstwie okrywającej biomasę, po trzecie: temperatura i wilgotność słomy i po czwarte: odpowiednie parametry oprysku. - Ostatni z wymienionych czynników posiada znaczący wpływ na aktywność drobnoustrojów zaaplikowanych podczas zabiegu, a także tych, które rozwijają się w środowisku glebowym - tłumaczy Daniel Dąbrowski. Ekspert z PODR-u radzi, aby oprysk wykonać najlepiej wykonywać za pomocą rozpylaczy generujących średnią wielkość kropel, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, po opadach deszczu lub na powierzchnię pokrytą rosą.
- Najlepszym momentem do wykonania takiego zabiegu jest wieczór po wystąpieniu rosy. Jeżeli z przyczyn czasowych (spiętrzenie prac) nie możemy wykonać aplikacji w tej porze powinniśmy pamiętać, aby unikać zbyt dużego nasłonecznienia podczas wykonywania tego zabiegu. Kolejnym ważnym elementem przy stosowaniu preparatów mikrobiologicznych jest to, aby przez sporządzeniem cieczy użytkowej dokładnie wypłukać opryskiwacz z pozostałości środków ochrony roślin szczególnie jeśli wcześniej wykonywany był zabieg insektycydem - uczula Daniel Dąbrowski.
EKSPERT RADZIĄ
Co na rozkład resztek pożniwnych?
Marcin Oleszczak, INTERMAG
BACTIM SŁOMA jest biopreparatem przeznaczonym do inicjowania i przyspieszania rozkładu resztek pożniwnych. W skład BACTIM SŁOMA wchodzi konsorcjum bakterii z rodzaju Bacillus spp. o wybitnych właściwościach celulolitycznych. Zastosowanie biopreparatu prowadzi do zwiększania zawartości próchnicy w glebie, zwiększenia puli dostępnych składników pokarmowych pochodzących z rozkładu resztek roślinnych. Bakterie zawarte w biopreparacie szybko rozmnażają się w glebie, niezależnie od warunków atmosferycznych, w tym głównie temperatury. Efektem rozkładu resztek pożniwnych jest także ograniczenie źródła infekcji ważnych w ochronie roślin patogenów. BACTIM SŁOMA stosujemy w dawce 1 – 2 l/ha, bezpośredni na rozdrobnione resztki pożniwne, w tym także na ściernisko. Preparat i resztki pożniwne po opryskiwaniu należy płytko wymieszać z glebą.
Rafał Stypułkowski, przedstawiciel Handlowy Greenland
Jednym z najchętniej kupowanych preparatów naszej produkcji jest EM Naturalnie Aktywny. Rolnicy, którzy raz go kupią, wracają do nas co roku, co nas zupełnie nie dziwi. Zaszczepienie słomy odpowiednimi mikroorganizmami gwarantuje, że staje się ona źródłem makro i mikroskładników. W tym naszym aktywnym komando są też mikroorganizmy wyspecjalizowane w wiązaniu azotu z powietrza. EM Naturalnie Aktywny podnosi zawartość próchnicy, poprawia pH, wsiąkanie i magazynowanie wody, również w głębszych warstwach gleby. Rośliny, którymi obsadzimy pole w następnym sezonie, odwzajemnią się silnym systemem korzeniowym i wyższą odpornością na niedobory wody - czyli wyższym plonem. Czy wiecie, że wzrost zawartości próchnicy w glebie o 1% zatrzymuje dodatkowo do 150 t/ha wody! To nie przelewki.
Dariusz Mieszała, product manager Timac AGRO Polska
Na prawidłowy rozkład resztek pożniwnych wpływa szereg czynników. Przez wiele lat, nie bez powodu, dużą uwagę, w tym temacie przykładano do azotu dostarczanego na potrzeby mineralizacji. Jednak wiele obserwacji tego procesu w warunkach polowych wskazały, że kluczowy do prawidłowego rozkładu resztek pożniwnych jest wapń! To obecnie podstawa efektywnego zarządzania materią organiczna w glebie. Timac Agro Polska wychodząc naprzeciw tym potrzebom oferuje dwa rozwiązania, w formie nawozu granulowanego, które doskonale poprawiają rozkład resztek i zapewniają poprawę dostępności składników pokarmowych w glebie. PHYSIOMAX 975 nawóz wapniowy z magnezem i kompleksem ukorzeniającym Physio+, który wprowadza do gleby pule szybko dostępnego wapnia odżywczego najwyższej jakości - MEZOCALC. Physactiv+ 1 to z kolei rozwiązanie, które nie tylko wpłynie na mineralizację resztek pożniwnych, ale również świetnie sprawdza się w systemach nawożenia organicznego. Physactiv +1, poprzez stymulację metabolizmu mikroorganizmów w glebie przyczynia się między innymi do uwalniania składników odżywczych, rozkładu materii organicznej i budowy próchnicy. Dostarcza najwyższej jakości wapń, siarkę i magnez.