Biostymulatory - po co stosować?
Czy stosowanie biostymulatorów w uprawach polowych to rzeczywiście dobre rozwiązanie?
Biostymulatory, jak zaznacza Patryk Smoleń z firmy Timac Agro, umożliwiają lepsze wykorzystanie form przetrwalnikowych roślin. - Wpływają też na lepsze odżywianie roślin i wykorzystanie składników. A dzieje się tak m.in. przez ukorzenienie, które właśnie powodują biostymulatory i, tak prosto mówiąc, im większy system korzeniowy zrobimy, to (...) z większej powierzchni będzie pobierany składnik pokarmowy oraz ta - niezmiernie ważna w tych czasach - woda - podkreśla ekspert. - Dzięki zastosowanie biostymulatorów rolnik przede wszystkim zyskuje spokój, a mianowicie ma roślinkę, która sobie przetrwa w warunkach stresowych - dodaje.
Biostymulatory w swoim gospodarstwie przy produkcji warzyw - zwłaszcza cebuli - stosują bracia Siemianowscy - Kamil i Szymon . Rolnicy gospodarują w miejscowości miejscowości Płonkowo (woj. kujawsko-pomorskie). Uprawiają ok. 140 ha. Z takiego rozwiązania zadowoleni są bracia Siemianowscy. Panowie przyznają, że dzięki biostymulacji rośliny rzeczywiście są lepiej odżywione i silniejsze - mniej podatne na czynniki stresowe, np. okresowe niedobory wody. Poza tym łatwiej nie ma problemu z ich przechowywaniem.
- Myślę, że to wpływa na jakość towaru, bo tak naprawdę to sprzedajemy ostatnią cebulę około maja/czerwca - podkreśla Kamil Siemianowski.
Biostymulatory a środki ochrony roślin
Biostymulatory, zdaniem naszego rozmówcy, pozwalają też rolnikowi zaoszczędzić na innych środkach produkcji (zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym), służących np. temu, by powstały wysokiej jakości warzywa.
- Nasze biostymulatory możemy łączyć z zabiegami fungicydowymi. Ogranicza nam to ilość wjazdów w pole (...). Dodatkowo za sprawą biostymulatorów wzmacniamy działanie substancji czynnej fungicydu, która szybciej jest transportowana wewnątrz rośliny i przez to właśnie jest lepiej wykorzystywana - tłumaczy Patryk Smoleń.
Biostymulatory a nawozy mineralne
Specjalista mówi także o wpływie biostymulatorów na działanie nawozów mineralnych.
- Dzięki wykorzystaniu biostymulacji możemy wpłynąć na rozwój systemu korzeniowego, czyli zwiększyć jego powierzchnię pobierania składników pokarmowych. Właśnie dzięki temu mamy możliwość ograniczenia ilości nawożenia i przy jednoczesnym - maksymalnym - wzroście tych roślin - uważa nasz rozmówca.
Zwraca przym szczególną uwagę na nawożenie upraw azotem.
- Dzięki zastosowaniu naszych nawozów granulowanych (np. biostymulacji N-PROCESS - przyp.red.) azotowych jesteśmy w stanie ograniczyć straty azotu, wynikające między innymi z ulatniania się azotu do atmosfery oraz wymywanie w głąb gleby - podkreśla nasz Patryk Smoleń.
Dobór biostymulatorów
Jak dobierać biostymulatory?
- Rolnik powinien się kierować przede wszystkim jakością produktu. Wybierajmy produkty, które są najwyższej jakości. Wybierajmy też produkty, które są dostosowywane do naszych upraw, czyli stosujemy preparaty, które są przewidziane dla określonego gatunku roślin, między innymi skład, może być podobna baza, ale zmienia się poszczególne poszczególne elementy, które wpływają nam finalnie na osiągnięty przez nas plon - radzi Patryk Smoleń.
Czytaj także: