Badanie gleby - jak pobrać próbkę?
O tym, jak należy pobierać próbki do badania gleby, mówi Maria Lasota z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu.
Zaznacza, że przed rozpoczęciem pobierania próbek na zawartość makroelementów należy wykonać szkic sytuacyjny, na którym zaznacza się punkty odniesienia, takie jak: drogi, cieki wodne, a także budynki. Zwaraca również uwagę na to, że przy ustalaniu miejsc poboru próbek uwzględnia się: typ gleby, rodzaj uprawy, sposób nawożenia i ukształtowanie terenu.
Specjalistka z OSChR w Opolu podkreśla, że należy unikać pobierania próbek w zagłębieniach i na ostrych wzniesieniach (ewentualnie pobrać w tych miejscach oddzielne próbki) oraz na obrzeżach pola do 5m.
- Próbki pobiera się wg uprzednio przyjętego schematu, np. po przekątnej lub na krzyż. Pobiera się 15-20 próbek pierwotnych z warstwy 0-20 cm, które trzeba następnie dokładnie wymieszać, tworząc próbkę ogólną - mówi Maria Lasota.
Na tym nie poprzestaje.
- Z próbki należy usunąć kamienie oraz resztki roślinne i przesypać około 0,5 kg gleby do kartonika lub woreczka foliowego, oznaczając numerem odpowiadającym numerowi na szkicu i przekazać do OSChR osobiście, za pośrednictwem specjalisty terenowego, przesyłką pocztową lub kurierską (po uprzednim kontakcie z punktem obsługi klienta w OSChR) - informuje specjalistka z OSCh w Opolu.
Gdzie można kupić sprzęt do pobierania próbek?
- OSChR dysponuje większą ilością sprzętu do pobierania próbek, przy czym przy zakupie, korzysta z oferty dostępnej w internecie. Rolnikom przeprowadzającym badania gleby jest on następnie udostępniany za pośrednictwem specjalistów terenowych i nie ma potrzeby, aby dokonywali oni takiego zakupu - wyjaśnia Maria Lasota.