Badanie gleby - jak zrobić to dobrze?
Jak często warto wykonywać badania gleby? Kiedy robić to najlepiej? Jak prawidłowo pobrać próbkę glebową?
Wczoraj obchodziliśmy Dzień Gleby. Z tej okazj przypominanym fragmenty naszych rozmów ze specjalistmai "od gleby", które odbyliśmy w jednym z poprzednich sezonów.
Badanie gleby - po co i jak często?
O tym, że warto badać glebę, przekonuje się coraz więcej rolników.
- Prawidłowe wykonanie planu nawożenia i określenie zapotrzebowania na składniki pokarmowe przez poszczególne rośliny wymaga bowiem danych dotyczących - zarówno stanu zasobności gleby w makro- i mikroelementy na polach gospodarstwa, jaki i odczynu gleby - mówiła Bożena Kozera z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie.
Dodała, że podstawowa analiza gleby przedstawia: wartość pH oraz określa potrzeby wapnowania, a także zawartość składników przyswajalnych (w mg na 100 g gleby) - fosforu, potasu i magnezu wraz z oceną ich zawartości. - Odczyt wyników nie jest zbyt skomplikowany - zapewniała Bożena Kozera. Następie rolnik, mając przedstawione dane, może się zgłosić do doradcy rolniczego po plan nawozowy.
Podstawowe parametry gleby (pH, P2O5, K2O, Mg) należy badać co 4 lata. - Można także wykonywać badania gleby pod konkretną uprawę, np. pod rzepak, określając, np. poziom siarki w glebie - informowała eksperta. Najlepszym czasem na wykonanie tego typu czynności jest wiosna lub jesień - okres przed wysiewem nawozów.
Jak długo czeka się za wynikami badań? O tym na str. 2