Kredyty węglowe. Czym są? Jak rolnicy mogą na nich zarabiać?
W dzisiejszym świecie, w którym skutki zmian klimatycznych i znaczenie zdrowej gleby są coraz bardziej istotne, koncepcja tzw. kredytów węglowych zyskuje na znaczeniu.
Czym jednak w ogóle są kredyty węglowe? Jak rolnicy mogą je generować w swoich gospodarstwach – poprzez odpowiednią uprawę gleby?
By wyjaśnić, czym są kredyty węglowe, należy rozpocząć od terminu rolnictwa regeneratywnego, które z założenia zwiększa ilość węgla magazynowanego w glebie.
W rzeczywistości szacuje się, że gdyby tylko połowa obecnie dostępnych gruntów została przekształcona pod rolnictwo regeneracyjne, wówczas do roku 2050 udałoby się doprowadzić do całkowitej redukcji (chodzi aż o 23 gigatony!) dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze.
Kredyty węglowe. Czym są?
Chodzi więc o to, aby zachęcić dziś rolników do praktyk regeneracyjnych – poprzez specjalne programy emisji dwutlenku węgla do gleby. To z kolei pozwoliłoby właśnie na przyznawanie rolnikom wspomnianych kredytów węglowych.
No dobrze, czym więc dokładnie jest „kredyt węglowy” i dlaczego warto się na nim skupić?
Mówiąc najprościej – kredyt węglowy to jedna tona metryczna CO2, która została usunięta z atmosfery – właśnie poprzez mechanizmy związane z odpowiednią uprawą gleby.
Kredyty węglowe a program emisji dwutlenku węgla z atmosfery do gleby
Rolnicy - właśnie poprzez rolnictwo regeneratywne - mogą uzyskiwać stosowne certyfikaty (kredyty węglowe).
Wspomniane certyfikaty mogą później z kolei skupować firmy, które chcą zrekompensować w ten sposób swoje - trudne do wyeliminowania - emisje CO2 do atmosfery. Summa summarum dana sytuacja powoduje uczestnictwo danego rolnika w programach emisji dwutlenku węgla do gleby.
Rynek emisji dwutlenku węgla. Czym jest?
Rynek emisji dwutlenku węgla polega właśnie na obrocie wspomnianymi kredytami węglowymi.
Istnieją dwa rodzaje rynków emisji CO2:
- CCM (Compliance Carbon Markets)
- VCM (Volontary Carbon Market)
Rynki CCM regulowane są przez obowiązkowe – regionalne, krajowe lub międzynarodowe – systemy rządowe.
Z kolei rynek VCM – to rynek oparty na dobrowolności – jednostki emisji CO2 są nabywane przez organizacje nie w celu konieczności spełnienia określonych zobowiązań co do redukcji emisji, ale właśnie poprzez dobrowolne ich wykorzystanie.
Mówiąc prościej: ci, którzy kupują kredyty węglowe na rynku VCM – chcą po prostu zrekompensować swoją działalność – własne, trudne do ograniczenia, emisje gazów cieplarnianych (GHG).
Kredyty węglowe służą do handlu – na rynku VCM. Ich ceny zależą od dynamiki podaży i popytu, jakości kredytów i nastrojów rynkowych.
Jak wygenerować kredyty węglowe? Co musi zrobić rolnik?
Aby wygenerować kredyty węglowe, które można następnie na rynku VCM sprzedawać, należy przestrzegać różnych standardów i metodologii działania – które dadzą gwarancję nabywcy o deklarowanym wpływie na klimat.
Związek węgla z glebą. Generowanie kredytów węglowych
Kluczową rolą, przy generowaniu przez rolników kredytów węglowych, jest odejście od konwencjonalnych praktyk na rzecz bardziej regeneratywnych takich jak m.in.:
- minimalne lub zerowe naruszenie gleby,
- sadzenie rośliny okrywowych
- optymalizacja nawozów organicznych
- odpowiednie zarządzanie pozostałościami
Firma Agreena prowadzi program emisji dwutlenku węgla do gleby.
Agreena Carbon – bo tak się nazywa program - weryfikuje redukcję emisji gazów cieplarnianych (GHG) i pochłanianie dwutlenku węgla, które wynikają ze wspomnianych wyżej praktyk - i wydaje kredyty węglowe rolnikom na podstawie wyników.
Rolnicy otrzymują jeden kredyt węglowy za każdą tonę ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2) usuniętego z atmosfery i zmagazynowanego w glebie lub zredukowanego dzięki stosownym praktykom regeneracyjnym.
Kredyty węglowe. Jak weryfikowane są działania rolników?
Obliczone redukcje i pochłanianie emisji są weryfikowane za pomocą podejścia Agreena Carbon dMRV (cyfrowy pomiar, raportowanie i weryfikacja).
To wewnętrzna technologia satelitarna i modele oparte na uczeniu maszynowym, które pomagają zautomatyzować monitorowanie praktyk terenowych i postępów. Zebrane w ten sposób dane są następnie weryfikowane przez niezależny organ walidacyjny i weryfikacyjny oraz niezależnych audytorów.
Opracowano różne standardy i systemy weryfikacji, aby pomóc w zapewnieniu jakości generowanych kredytów węglowych.
Po zarejestrowaniu się w programie AgreenaCarbon, obliczany jest poziom bazowy (czyli co by się stało, gdyby rolnik kontynuował dotychczasową działalność). Obliczany jest on na podstawie przedłożenia historycznych praktyk na wybranych polach i weryfikowany przy użyciu podejścia i technologii Agreena Carbon dMRV.
W zależności od specyficznych uwarunkowań danego pola (np. to czy jest ono własnościowe czy dzierżawione, jak wyglądały wcześniejsze praktyki na nim itd.), AgreenaCarbon generuje wartość przejścia na praktyki regeneracyjne przy użyciu odpowiedniej metodologii kredytów węglowych.
Sprawia to, że wartość kredytów jest atrakcyjna dla nabywców ze względu na ich wiarygodność i pewność, że wpływ na emisję dwutlenku węgla jest rzeczywisty i możliwy do zweryfikowania.
Udostępnianie i sprzedaż kredytów węglowych
Kredyty są udostępnianie i sprzedawane za pośrednictwem publicznego rejestru, w celu zapewniania pełnej przejrzystości i identyfikowalności. Rolnicy sami decydują, czy zatrzymać czy sprzedać uzyskane kredyty. Agreena pomaga im nawet znaleźć najlepsza dostępną cenę rynkową.
Kto kupuje kredyty węglowe?
W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost popytu na kredyty węglowe o wysokiej integralności w ramach rynku dobrowolności (wspomnianego VCM).
Nabywcy są zróżnicowani i obejmują korporacje, rządy, organizacje pozarządowe i osoby fizyczne, które chcą zrekompensować własne, trudne do zahamowania emisje gazów cieplarnianych, i przyczynić się do działań łagodzących zmiany klimatu.
Inwestowanie w kredyty węglowe wspiera zewnętrzne projekty redukcji lub usuwania emisji, mając też na względzie wewnętrzną redukcję.
Szczególnie nabywcy korporacyjni są coraz bardziej zmotywowani do zakupu jednostek emisji dwutlenku węgla w celu wypełniania zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i zademonstrowania działań korporacyjnych na rzecz klimatu różnym zainteresowanym stronom.
Dodatkowo, wytyczne organizacji takich jak Science Based Targets initative (SBTi) zachęcają firmy do przyspieszenia globalnej transformacji „netto zero” poprzez inwestowanie w rozwiązania oparte na naturze - właśnie takie jak rolnictwo węglowe.
Integralność kredytów węglowych
Kupując jednostki emisji dwutlenku węgla, należy mieć pewność, że dla każdej jednostki jedna tona CO2 została weryfikowalnie zredukowana lub usunięta. Kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie kredytów obejmują:
- dodatkowość – wskazuje, że wdrożenie praktyk regeneracyjnych nie miałoby miejsca bez przyjęcia programu emisji dwutlenku węgla VCM. Zasadniczo oznacza to, że sekwestracja dwutlenku węgla lub redukcja emisji nastąpiły wyłącznie w wyniku realizacji projektu redukcji lub usuwania dwutlenku węgla
- trwałość – dotyczy czasu trwania i skuteczności składowania dwutlenku węgla w ramach projektu ograniczenia emisji. Wiele programów emisji dwutlenku węgla do gleby utrzymuje bufor lub pulę kredytów dostępnych na wypadek ponownego uwolnienia węgla z wycofanych kredytów. W ramach programu AgreenaCarbon przejścia na rolnictwo regeneracyjne i konsekwentne stosowanie minimalnego lub zerowego naruszenia gleby, zapewnia trwałość usuwania dwutlenku węgla do gleb rolniczych
- przejrzystość – najwyższej klasy jednostki emisji dwutlenku węgla oferują gwarancję w całym cyklu życia, od powstania projektu do jego wycofania. Stosują się rygorystycznych protokołów w celu zapewnienia przejrzystości i weryfikowalności, umożliwiając nabywcom śledzenie produktu, który nabywają na każdym etapie
- jakość danych – jakość walidacji i weryfikacji danych przeprowadzanych w ramach programów emisji dwutlenku węgla do gleby ma ogromny wpływ na poziom jakości wydawanych kredytów. Kredyty emisji dwutlenku węgla w glebie o wysokiej integralności podlegają rygorystycznym procesom walidacji i weryfikacji w celu zapewniania wiarygodności
Program AgreenaCarbon współpracuje bezpośrednio z rolnikami i wykorzystuje zaawansowaną technologię do dostarczania kredytów węglowych o wysokiej integralności gleby, dzięki czemu wszyscy – rolnicy, nabywcy kredytów i planeta – odnoszą korzyści z regeneracyjnej transformacji rolnictwa.
Monitorowanie, raportowanie i weryfikacja, czyli dMRV w akcji
Cyfrowe podejście Agreeny do monitorowania, raportowania i weryfikacji (dMRV) to dokładny procesu audytu, który zapewnia dokładność ostatecznych obliczeń.
Rolnicy są proszeni o dostarczanie dwóch głównych danych w ramach ich przygody z programem AgreenaCarbon.
- Definicja tj. określenie poziomu bazowego – to historyczne dane o praktykach, jakie podejmowano w okresie ostatnich pięciu lat
- Fakty – corocznie raportowane praktyki, które zostały wdrożone w okresie kredytowania
Następnie Agreena wykorzystuje różne technologie, narzędzia i metody, aby móc wykazać audytorom/organom normalizacyjnym, że to, co zgłasza rolnik, jest zgodne z rzeczywistością.
Obejmują one:
1. Teledetekcja wykorzystująca zdjęcia satelitarne, która pomaga w weryfikacji:
- granic pól: wymagane, aby pola były unikalne i znajdowały się w obrębie regionów działania
- weryfikacja przy użyciu kombinacji teledetekcji Field Boundary Detection i plików kształtów dostarczanych przez rolników. Można również wykorzystać zbiory danych stron trzecich – jak np. rządowe
- uprawy
- deklaracja uprawy dostarczona przez rolnika
- teledetekcja i własne metody wykrywani upraw
- uprawy roślin okrywowych
- rolnik dostarcza deklarację wykorzystania roślin okrywowych
- teledetekcja i własne wykrywanie roślin okrywowych
2. Zweryfikowane dane i statystyki krajowe
3. Ground truth, czyli systematyczny proces fotografowania określonych pól (zgodnie z określoną strategią wyboru pól) w ramach projektu. Zdjęcia naziemne są wykorzystywane do przechwytywania i klasyfikowania rzeczywistych warunków uprawy i roślinności na tych polach, a następnie trenowania modelu pod kątem rzeczywistych warunków wykrytych na zdjęciach satelitarnych tych samych pól.
4. Pobieranie próbek gleby, w ramach których próbki gleby są pobierane corocznie z różnych pól na obszarze projektu, zgodnie z określoną strategią wyboru pól. Dane glebowe (struktura, gęstość nasypowa i zawartość węgla organicznego w glebie) są wykorzystywane do szkolenia modelu w zakresie rzeczywistych właściwości gleby na pobranym polu, porównania danych glebowych stron trzecich na poziomie pola, a także szacowanej zmiany zawartości węgla organicznego w glebie w wyniku zmiany praktyki. Podobnie jak w przypadku kontroli naziemnej pobieranie próbek gleby służy również do ciągłego rozwoju modelu węglowego i uczenia maszynowego.
Weryfikacja i monetyzacja wysiłków regeneratywnych rolników w programie Agreena Carbon opiera się na solidnym gromadzeniu i analizie danych, a także na przestrzeganiu uznanych, międzynarodowych standardów.
Czy rolnictwo węglowe jest dla Ciebie?
Program Agreeny jest największym tego typu programem w Europie i posiada międzynarodową akredytację w zakresie monitorowania, kwantyfikacji, walidacji i weryfikacji redukcji emisji gazów cieplarnianych i pochłaniania dwutlenku węgla.
Uczestnictwo w programie AgreenaCarbon, zapewnia rolnikom niezawodne źródło dochodu, jednocześnie wspierając firmy, które chcą podjąć pozytywne działania na rzecz klimatu i osiągnąć swoje cele ESG (z angielskiego: Environmental, Social and Corporate Governance) – przyczyniając się w ten sposób do globalnych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatu i niedoborem żywności.
O Agreenie
Agreena uwalnia moc węgla glebowego i kapitału naturalnego finansowania przechodzenia na rolnictwo regeneracyjne. Działając w ścisłej współpracy z rolnikami partnerskim na 18 rynkach europejskich i rozwijając się, AgreenaCarbon jest wiodącą europejską platformą emisji dwutlenku węgla z gleby.
W połączeniu z wiodącymi na rynku technologiami monitorowania satelitarnego, rozwiązania Agreena mogą wspierać rolników, firmy i rządy na drodze do zerowej emisji netto.