VI Konferencja Naukowa Uniwersytetu Agri Plus o trzodzie chlewnej
Konferencja naukowa poświęcona trzodzie chlewnej tym razem odbyła się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Organizator - Agri Plus dba o to, by co roku zmieniać lokalizację spotkania. Najczęściej odbywa się ono jednak w ścisłej współpracy z uczelnią. Dotychczas tego rodzaju konferencje miały miejsce również m.in. w Poznaniu, Olsztynie czy Puławach.
Tegoroczna konferencja odbyła się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
Wydarzenie corocznie cieszy się sporym zainteresowaniem. A bierze w nim udział około 150 osób.
- Konferencja została skierowana do lekarzy weterynarii, którzy pracują w Agri Plus, lekarzy weterynarii wolnej praktyki i studentów medycyny weterynaryjnej oraz do grona naukowego. Mamy duże zainteresowanie ze strony uczelni. Wśród uczestników konferencji jest sporo doktorów i profesorów pracujących na uczelniach. Chcemy, aby środowisko medycyny weterynaryjnej spotkało się i podzieliło wiedzą. My się chętnie nią dzielimy, ale też chcemy pozyskać od innych cenne informacje. Taki jest cel i idea Uniwersytetu Agri Plus - mówi lek. wet. Rafał Niemyjski, dyrektor produkcji ds. ferm macierzystych Agri Plus - organizator eventu.
Lek. wet. Rafał Niemyjski, dyrektor produkcji ds. ferm macierzystych Agri Plus
Jak zaplanować produkcję świń, by zwiększać zyski? Część I
Rafał Niemyjski przekonuje, że do udziału w przedsięwzięciu nie trudno namówić było specjalistów z najdalszych zakątków świata. Wśród tegorocznych prelegentów był chociażby prof. Daniel Linhares ze Stanów Zjednoczonych, posiadający w swoim dorobku wiele publikacji z zakresu chorób trzody chlewnej. Prof. Linhares mówił o kluczowych czynnikach i punktach kontrolnych wpływających na zrównoważone zarządzanie PRRSV w stadach hodowlanych. Kto jeszcze pojawił się na konferencji naukowej Agri Plus? Z Monachium do Wrocławia przybyła dr Julia Stadler, która poprowadziła wykład o diagnostyce grypy świń. Wśród prelegentów znaleźli się także: prof. Anna Rząsa, która rozpoczęła panel naukowy wykładem pt. „Dobry start to warunek późniejszych sukcesów” czy Gunner Sorensen, Marcial Marcos oraz David Llopart Vidal, który opowiedział o parwowirusie. Z kolei dr Katharine Lillije-Jaschinski wyjaśniła, w jaki sposób poprawnie przeprowadzać kontrole grypy świń na fermie.
- Ściągamy najlepszych profesorów, doktorów, a także praktyków. Zależy nam bardzo na tym, by była to wiedza bardziej praktyczna, niż teoretyczna. Plan jest taki, że będziemy kontynuować Uniwersytet Agri Plus. Mamy sporo zapytań o uczestnictwo, również ze strony lekarzy wolnej praktyki. Ne tylko istotne są wykłady, ale podczas tego kilkudniowego spotkania, również w kuluarach, można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy - wyjaśnia Rafał Niemyjski.
Agri Plus to firma, która specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Posiada swoje fermy trzody chlewnej i drobiu. Dodatkowo w jej strukturach są wytwórnie pasz. Ściśle związana jest z nią spółka Animex - przedsiębiorstwo, które posiada zakłady przetwórstwa mięsnego.
- Zależy nam na tym, by rozpowszechniać wiedzę dotyczącą trzody chlewnej, ale też by systematyzować wiedzę, którą już posiadamy. Prelegenci zapraszani są z całego świata - z Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec. Dzięki temu mamy spojrzenie na problemy dotyczące hodowli trzody chlewnej z różnych stron. Łączymy środowiska naukowe, ponieważ mamy przedstawicieli uniwersytetów we Wrocławiu, Poznaniu, Olsztynie. Staramy się, by co roku ta konferencja odbywała się przy innym uniwersytecie. W tym roku jest to Wrocław - po raz drugi. W zeszłym roku był to Olsztyn. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie to również ciekawe wydarzenie. Zależy nam, by termin spotkania był co roku o podobnym czasie, by to osadziło się w świadomości i w kalendarzu osób zainteresowanych uczestnictwem - mówi Agnieszka Bełza-Jelonek, PR manager Agri Plus.
Tego rodzaju wydarzenia, jak potwierdza Agnieszka Bełza-Jelonek, sprzyjają znajdowaniu przez Agri Plus potencjalnych pracowników.
- W naszej firmie są zdolni ludzie, którzy mają wiedzę, ale też są żądni tej wiedzy. Chcemy pokazać, że, pracując w Agri Plus, można się rozwijać - dodaje Agnieszka Bełza-Jelonek, PR manager Agri Plus.