ASF od 10 lat wyrządza spore straty w gospodarce w Europie
Rusza czwarta edycja ogólnoeuropejskiej kampanii #StopASF, do której przyłącza się także Polska z Głównym Inspektoratem Weterynarii na czele. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości wśród rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii w osiemnastu krajach europejskich, w tym w Polsce. Tematyka kampanii dotyczy tej niezwykle zaraźliwej choroby i zachęca do podjęcia działań w celu powstrzymania jej rozprzestrzeniania się.
Inicjatorem wydarzenia jest Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
„W ciągu ostatniej dekady afrykański pomór świń miał dramatyczny wpływ na europejski sektor hodowli trzody chlewnej i wciąż zakłóca lokalną oraz regionalną gospodarkę. Podczas gdy najnowsze dane wskazują, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa przynoszą efekty, sytuacja w całej Europie nie jest zadowalająca i musimy zachować czujność. Rolnicy, myśliwi i lekarze weterynarii mają szczególnie ważną rolę do odegrania w zgłaszaniu podejrzanych przypadków”- powiedział Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.
Kampania #StopASF zachęca rolników, weterynarzy i myśliwych do „wykrywania, zapobiegania, zgłaszania” przypadków ASF u świń i dzików
W Polsce choroba wystąpiła po raz pierwszy w 2014 r. i występuje w populacji dzików, skąd może zostać przeniesiona do gospodarstw. Działania w zakresie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF wymagają podejmowania aktywności na wielu płaszczyznach.
Bioasekuracja to postawa zwalczania ASF
Jednym z podstawowych elementów prewencji transmisji do gospodarstw wielu chorób, w tym ASF, jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno ograniczenia możliwości przeniesienia wirusa ze środowiska naturalnego do gospodarstw utrzymujących świnie, jak również w samym środowisku naturalnym (rola bioasekuracji myśliwych, pracowników służb leśnych, ale także pracowników innych gałęzi gospodarki, np. sektora turystyki, a także samych podróżnych).
Jak zatem ma się to podejście do rozporządzenia, które weszło w życie 11 maja, a dotyczy zniesienia bioasekuracji dla małych chlewni? Rolnik, który posiada świnie na własny użytek, nie musi prowadzić spisu, odkażać butów, zwalczać gryzoni czy stosować mat dezynfekcyjnych.
Czytaj także: Zniesienie wymogów bioasekuracji dla małych chlewni stało się faktem
ASF w nowych Europy
W 2022 r. liczba ognisk ASF u świń i dzików znacznie spadła w krajach takich jak Rumunia, Polska i Bułgaria w porównaniu z poprzednim rokiem, jak wynika z nowego raportu opublikowanego w tym tygodniu przez EFSA. Jednak ASF pojawia się w nowych miejscach, m.in.w Grecji, Czechach oraz w krajach sąsiadujących z UE, takich jak Serbia i Mołdawia. Po raz pierwszy ASF został zgłoszony w Macedonii Północnej w 2022 roku.
Czytaj także: Jak zmniejszyć koszty w produkcji świń? Obniżać FCR
- Tagi:
- asf