Rolnicy otrzymają 100 proc. zwrotu wydatków na bioasekurację?
Wiceminister Jacek Czerniak podczas swojej ostatniej wypowiedzi w Sejmie zapowiedział ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej.
Będzie 100 proc. refundacji wydatków na bioasekurację
Zgodnie z zapowiedziami, chodzi o zwiększenie dotychczasowej refundacji kosztów, jakie rolnicy ponoszą w związku z bioasekuracją. Zamiast dotychczasowych 50 proc. - będzie to całość wydatków.
- W przygotowanym do uzgodnień rozporządzeniu Rady Ministrów jest przedstawiona propozycja zwiększenia z 50% do 100% refundacji wydatków na bioasekurację w gospodarstwach producentów świń dla wniosków złożonych od 2024 r. - mówił podczas swojego wystapienia w Sejmie 8 kwietnia, wiceminister Jacek Czerniak.
Rząd zapowiadał pomoc dla hodowców trzody chlewnej
Przypomnijmy: działania, które mają polegać na odbudowie pogłowia świń w Polsce, rząd zapowiadał już wcześniej. Wcześniej mówiło się także o dopłacie do loch.
O konieczności działań mówili już wcześniej przedstawiciele organizacji, związanych z branżą trzody chlewnej w Polsce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na początku stycznia powołano Krajową Radę Wieprzowiny.
Zwiększenie refundacji kosztów, jakie ponoszą rolnicy na bioasekurację - ma być kolejnym działaniem, które ma "ulżyć" producentom trzody chlewnej.
Przypomnijmy: wcześniej rolnicy mogli składać wnioski o pomoc - w formule de minimis w rolnictwie - na refundację tylko 50 proc. wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją.
W praktyce w poprzednich latach refundowano m.in.:
- zakup mat dezynfekcyjnych;
- zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
- zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych;
- przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne – w przypadku gospodarstw, w których utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń.
Teraz - zgodnie z zapowiedziami, refundacja ma sięgać całości wydatków - czyli 100 proc.
Do tematu będziemy wracać.
CZYTAJ TAKŻE: Zniesienie wymogów bioasekuracji dla małych chlewni stało się faktem