Produkcja trzody powinna odbywać się w warunkach "niemal laboratoryjnych"?
Odbudowa produkcji trzody chlewnej w Polsce - to ważny temat, o którym od lat mówią zarówno rolnicy jak i przedstawiciele władz.
Odbudowa trzody chlewnej w Polsce. "Produkcja powinna być niemal w warunkach laboratoryjnych"
Jak zaznacza dziś minister Czesław Siekierski - obecnie wspomniane wyzwanie jest połączone z wieloma restrykcjami, wynikającymi z konieczności stosowania zasad bioasekuracji.
– Produkcja trzody chlewnej powinna odbywać się w warunkach niemal laboratoryjnych, w cyklu zamkniętym – przy pełnym przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Mimo wsparcia finansowego wciąż mamy wiele do zrobienia w tej kwestii – stwierdził niedawno wprost minister rolnictwa - w swojej wypowiedzi, podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia w Kielcach.
Ile świń jest w Polsce? Dane za 2024 rok
Przypomnijmy: według aktualnych danych GUS - które obejmują okres do końca pierwszego półrocza 2024 - pogłowie świń w Polsce wynosiło zaledwie 9,1 mln sztuk. Niepokojące jest to, że liczba świń w Polsce cały czas spada - w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek ten wynosi 304,3 tys. sztuk, czyli ok. 3,2%, z kolei w porównaniu z grudniem 2023 - spadek ten wyniósł już 637,7 tys. sztuk, czyli ok. 6,5 proc.
Tymczasem - według światowych analiz - produkcja trzody chlewnej w roku 2025 spadnie.
Hodowla trzody chlewnej a ASF
Tymczasem sami rolnicy nie ukrywają, że hodowla trzody chlewnej obciążona jest dziś dużym ryzykiem i niepewnością - choćby w związku z ASF.
Eksperci z branży zaznaczają z kolei wprost: konieczne są zmiany, choćby przepisów.
- Dopóki będzie ASF w Polsce, a przynajmniej dopóki nie będzie regionalizacja uznawana przez kraje trzecie, to będziemy mieli cały czas deficyt, jeżeli chodzi o saldo wymiany handlowej wieprzowiny. Ale sama regionalizacja też nie wystarczy, dlatego że obszarów wolnych od ASF w Polsce jest coraz mniej. Dlatego my musimy albo uwolnić sektor od ASF-u u świń, albo wprowadzić kompartmentację. To znaczy, że jeżeli ognisko ASF będzie poza kompartmentem - a kompartment to jest cały łańcuch, od produkcji świń poprzez przetwórstwo aż do eksporterów - to kompartment dalej działa jako wolny - mówił nam m.in. niedawno w wywiadzie Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Ministerstwo: będzie wsparcie dla hodowców świń w roku 2025
Władze resortu rolnictwa zapowiadają z kolei wsparcie dla hodowców. W teorii ma zostać uruchomione w przyszłym roku.
– W przyszłym roku chcemy uruchomić dodatkowe wsparcie, głównie na produkcję w cyklu zamkniętym – 150-250 sztuk macior – mówił już wcześniej Czesław Siekierski.
Co mówią o tym z kolei sami rolnicy?
- To pokłosie programu, który oferował poprzedni rząd zjednoczonej prawicy. Jest to kontynuacja programu i to miałoby polegać na dofinansowaniu oprocentowania kredytów na budowle, z tym że wcześniej nie było źródła finansowania tego programu, a teraz jest. Takie działania, owszem, są ważne, jednakże musi to iść w parze z ułatwieniami prawnobudowlanymi - z uzyskaniem pozwolenia na budowę, po to, by realnie mogli budować chlewnie hodowcy - mówi w wywiadzie dla "Wieści Rolniczych" jeden z hodowców, Bartosz Czarniak z „POLSUS”.
Zapraszamy do dyskusji. Czy według Was wspomniany program pomoże w odbudowie pogłowia świń w Polsce?