Osiem tuczników rocznie na własne potrzeby - od marca?
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, 25 stycznia br., spotkał się z członkami Zespołu ds. trzody chlewnej przy Prezydium Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Podczas spotkania omawiana była sytuacja rolnictwa w tym sektorze.
Wsparcie dla producentów trzody chlewnej
Jak informuje ministerstwo rolnictwa, strona związkowa przedstawiła szefowi restoru rolnictwa kilka propozycji wsparcia skierowanego dla producentów trzody chlewnej. Zaproponowano m.in. zmiany w Programie Locha+ i w ekoschemacie – dobrostan zwierząt. Związkowcy proponowali także uruchomienie kredytów preferencyjnych dla producentów trzody chlewnej oraz wnioskowali o wsparcie grup producenckich.
Dobrostan zwierząt ze zmianami?
Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że w zakresie ekoschematu – dobrostan zwierząt odbyły się bardzo szerokie konsultacje i wprowadzonych zostało wiele korzystnych zmian. Jednocześnie skierowane zostały na to działanie bardzo duże środki.
- Szef resortu rolnictwa zgodził się co do postulatu dotyczącego uruchomienia specjalnych kredytów preferencyjnych dla producentów trzody chlewnej i poinformował o przeprowadzonych już wstępnych rozmowach w tym kierunku - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Odnośnie grup producentów wicepremier Kowalczyk przypomniał, że są możliwości wsparcia dla takich grup, ale powinny to być rzeczywiście grupy producenckie oparte na uczciwych zasadach wspólnej pracy. Podkreślił przy tym, że to od samych rolników zależy forma wspólnej pracy, czy to w ramach grup producenckich, czy to w formie spółdzielczej.
Co z ustaleniami ze spotkania premiera, ministra rolnictwa i związków?
Przypomnijmy, że 11 stycznia 2023 przedstawiciele władz NSZZ RI „Solidarność” spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. W spotkaniu z inicjatywy Związku udział wzięli także przedstawiciele: OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna, a także przedstawiciele Instytutu Gospodarki Rolnej.
- Pogotowie strajkowe jest nadal podtrzymane, a Związek oczekuje na pisemną odpowiedź dotyczącą postulatów i ustaleń po spotkaniu - powiedział po spotkaniu przewodniczący związku Tomasz Obszański, jak informuje na swoich stronach NSZZ RI „Solidarność”.
Na spotkaniu rozmawiano również o odbudowie pogłowia trzody chlewnej, o programie Locha Plus.
- Do marca ma być umożliwienie hodowli do ośmiu tuczników rocznie w tych małych gospodarstwach na własne potrzeby - czytamy na stronie NSZZ RI „Solidarność”.
Co z tymi ustaleniami, czy ministerstwo przychyli się do wcześniejszych postulatów? Prawdopodobnie wielu rolników liczy na umożliwienie chowu tuczników na własne potrzeby.
- Mówiliśmy także o paliwie rolniczym i ministerstwo rolnictwa oraz pan premier mają się zastanowić jak ten program uruchomić i jaka będzie potrzebna ustawa, abyśmy jako rolnicy mieli to paliwo dużo tańsze tak jak na Zachodzie. Ewentualnie w grę wchodzi zwiększenie dopłaty do litra paliwa rolniczego” – wyjaśnił na stronie swojej organizacji przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.
Będziemy śledzili dalsze losy tych ustaleń.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O sytuacji na rynku trzody chlewnej możesz przeczytać tutaj - kliknij.
- Tagi:
- ministerstwo rolnictwa