Coraz więcej wieprzowiny z Rosji
Zdaniem rosyjskiego Związku Producentów Wieprzowiny do 2026 roku na terenie Rosji produkcja trzody chlewnej ma zwiększyć się o 600 tysięcy ton (w uboju). Przewodniczący związku Jurij Kowalew, na którego powołuje się portal „Pigprogress”, powiedział, że sytuacja rosyjskiego przemysłu mięsnego związanego z trzodą zależeć będzie w 2024 roku przede wszystkim od eksportu (głównie do Chin), zapotrzebowania rynku lokalnego na wieprzowinę i jej przetwory oraz zagrożenia ze strony wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Rosyjscy hodowcy są szczególnie zadowoleni z dobrych zbiorów zbóż w 2023 roku. Niskie ceny pasz, będące efektem nadpodaży zbóż, spowodowały poprawę opłacalności produkcji. Jej średnie koszty wahały się od 75 do 80 rubli (0,85 - 0,91 USD/kg wagi) w 2023 roku.
Spożycie wieprzowiny w Rosji stale rośnie
Autorzy opracowania zwracają uwagę, że mieszkańcy Rosji spożywają teraz więcej wieprzowiny niż kiedykolwiek wcześniej. Według oficjalnych danych statystycznych spożycie wieprzowiny na mieszkańca stale rośnie od 2015 roku, kiedy to wynosiło 23,5 kg. W ubiegłym roku osiągnęło 30 kilogramów na statystycznego Rosjanina.
Nie wiadomo jeszcze, czy konsumpcja będzie nadal rosnąć, ale Kovalev uważa, że za konkurencyjnością wieprzowiny na rosyjskim rynku przemawia jej cena. W 2023 roku średnie ceny wieprzowiny detalicznej wzrosły tylko o 6 procent, po spadku na podobnym poziomie w 2022 roku.
Wieprzowina pozostaje więc dostępna dla konsumentów rosyjskich, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach mięsa. Drastyczny wzrost cen drobiu i jaj w Rosji skłonił nawet tamtejsze władze do wprowadzenia ograniczeń w ich eksporcie, tak by w większym stopniu zaspokoić popyt na rynku wewnętrznym.
Koszty produkcji są jednymi z najniższych na świecie
Według wstępnych szacunków, w 2023 roku Rosja wyeksportowała około 250 tys. ton wieprzowiny. W niedalekiej przyszłości ta ilość może wzrosnąć do 350 tysięcy. Zdaniem Kowalewa, nawet 400 tys. ton można uznać za „całkowicie realistyczny cel”. Przewodniczący zapewnił, że koszty produkcji w rosyjskim przemyśle trzody chlewnej są jednymi z najniższych na świecie, co oznacza, że rosyjska wieprzowina ma duży potencjał eksportowy w skali regionalnej i globalnej.
CZYTAJ TAKŻE: Ameryka wypełniła lukę po wieprzowinie z Unii Europejskiej
- Tagi: