Coraz bliżej do szczepionki przeciw ASF
Poznanie i zrozumienie występujących zależności między wirusami a ich żywicielami jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii kontrolowania chorób wirusowych, poprzez zastosowanie szczepionek lub leków przeciwwirusowe. Afrykański pomór świń (ASF), gdzie śmiertelność wynosi niemal 100%, powoduje bardzo duże straty ekonomiczne mimo wciąż rosnących wymogów co do bioasekuracji. Stąd poszukiwanie nowych środków kontroli staje się niezbędne.
Obiecujące wyniki
Immunizowanie świń rekombinowanym wirusem ASFV skutkuje pojawieniem się przeciwciał oraz wystąpieniem łagodnych objawów. Odkrycie to jest kolejnym krokiem do lepszego zrozumienia interakcji między wirusem a gospodarzem (w tym przypadku trzodą chlewną). Według naukowców z Instytutu Pirbright wyniki te są bardzo obiecujące i pozwalają na kontynuowanie opracowywania zmodyfikowanych żywych szczepionek przeciw ASF.
Dr Linda Dixon i dr Ana Reis z grupy badaczy ASFV w Instytucie Pirbright, współpracowały z dr Simonem Davisem z University of Oxford Immunology Network i dr Shinji Ikemizu z Wydziału Nauk o Życiu na Uniwersytecie Kumamoto w Japonii, przeprowadzili badania nad interakcją między białkiem CD2v wirusa ASFV a erytrocytami żywiciela.
- Zidentyfikowaliśmy aminokwasy w białku wirusowym, które pośredniczą w interakcji z erytrocytami i wykorzystaliśmy te informacje do skonstruowania zmutowanego wirusa, który nie jest już w stanie wiązać się z tymi komórkami. Wirus ten wywołuje silne odpowiedzi immunologiczne, które zapewniają wysoki poziom ochrony przed zakażeniem śmiertelnym wirusem rodzicielskim – informowała dr Linda Dixon. - Nasze badanie stanowi ważny krok naprzód w zrozumieniu interakcji ASFV z jego żywicielem. Celowanie w zdolność wirusa do przetrwania w krwiobiegu bez zmniejszania ochronnej odpowiedzi immunologicznej oferuje obiecujące podejście do opracowywania bezpieczniejszych i skuteczniejszych modyfikowanych żywych szczepionek” – powiedziała Dixon.
ASF się rozprzestrzenia
Choroba ASF była stwierdzana już ponad 100 lat temu w południowej części Afryki (Afryka Subsaharyjska). W 2007 r. ASF rozprzestrzenił się na Gruzję i w regionie Kaukazu, następnie dotarł do Rosji i Europy Wschodniej, wkraczając na dobre do UE w 2014 r. Potem rozprzestrzenił się na Chiny, co nastąpiło w 2018 r. oraz kolejne kraje azjatyckie. W 2021 r. ASF odnotowano w Republice Dominikany i na Haiti.