Będą zmiany w przemieszczaniu świń. Chodzi o świadectwa zdrowia

Jak informują przedstawiciele rządu, 1 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zdrowiu zwierząt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt ustawy o zdrowiu zwierząt
- Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Regulacja zastąpi większość przepisów częściowo uchylanej ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - informują przedstawiciele rządu.
Przypomnijmy: o założeniach wspomnianej ustawy pisaliśmy już szerzej kilka miesięcy temu:
Projekt przedłożyło wcześniej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co konkretnie zakłada?
- Wprowadzamy przepisy dostosowane do unijnego „Prawa o zdrowiu zwierząt” – porządkujemy kompetencje organów, wzmacniamy walkę z chorobami zakaźnymi i wprowadzamy sprawny system nadzoru weterynaryjnego - wylicza minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
Ustawa o zdrowiu zwierząt. Najważniejsze zmiany
Jak wyliczają rządzący, projekt nowej ustawy o zdrowiu zwierząt określa w szczególności:
- zadania jednostek, które zajmują się ochroną zdrowia zwierząt oraz zwalczaniem chorób zwierząt. Chodzi w szczególności o Inspekcję Weterynaryjną;
- zasady szeroko pojętego zwalczania chorób zwierząt (w zakresie, w którym nie obejmują przepisy unijne), w tym odszkodowań, które przyznawane są w związku ze zwalczaniem chorób zwierząt;
- rozwiązania, które podejmowane są w ramach zwalczania chorób zwierząt w odniesieniu do zwierząt dzikich;
- sankcje za naruszenie przepisów.
Ponadto w projekcie zaproponowano także nowe rozwiązania. Jak opisują rządzący, wśród nich są m.in.:
- ustanowienie alternatywnego systemu przemieszczania świń, który obniży w praktyce koszty ponoszone przez posiadaczy zwierząt oraz usprawni przemieszczanie zwierząt;
- skrócenie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi terminu dokonania zgłoszenia do komputerowej bazy danych zdarzeń dotyczących zwierząt (np. przemieszczeń), w sytuacji zagrożenia lub wystąpienia choroby kategorii A (np. pryszczyca). Rozwiązanie przyczyni się to do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób;
- ułatwienie działań samorządu lekarzy weterynarii, jeśli chodzi o wydawanie zaświadczeń o prawie wykonywania zawodu lekarza weterynarii przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne, a także dyplomów lekarzom weterynarii, którzy otrzymali tytuł specjalisty przez Komisję do spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii.
Nowy, alternatywny system przemieszczania świń. O co chodzi?
Na czym konkretnie ma polegać alternatywny system przemieszczania świń?
Według planów, w głównej mierze chodzi o uproszczenie transportu tych zwierząt wewnątrz kraju - bez wymogu świadectwa zdrowia, ale pod warunkiem uzyskania wcześniej zgody powiatowego lekarza weterynarii. Uwaga - kluczowe jest to, że dotyczy to wyłącznie terytorium Polski.
Według nowych założeń właściciel świni powinien dokonać zgłoszenia zamiaru przemieszczenia elektronicznie (system teleinformatyczny ARiMR), co najmniej cztery dni przed planowanym terminem. Takie zgłoszenie ma być weryfikowane przez właściwego lekarza weterynarii (m.in. pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi zdrowia zwierząt, zwłaszcza w obszarach objętych ograniczeniami).
Uwaga! Jeśli siedziba stada, miejsce przeznaczenia lub rzeźnia znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami, przeprowadza się badanie kliniczne świń.
Ostatecznie - jeśli dojdzie do akceptacji lekarza, świnie muszą zostać przemieszczone w ciągu 48 godzin, a ich przybycie potwierdzone w systemie w ciągu dwóch dni.
System ten nie zawsze jednak będzie obejmował wszystkie obszary. Zgodnie z wcześniejszymi zapisami w projekcie, "system nie będzie obejmował miejsc wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii, o których mowa w § 7 ust. 1 rozporządzenia MRiRW z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (miejsca zgromadzenia świń przed wysyłką do rzeźni na obszarach objętych ograniczeniami (OOO) II".
Z kolei w przypadku odmowy lub problemów technicznych, właściciel wciąż może przemieścić zwierzęta, ale już ze świadectwem zdrowia.
By prawo zostało dobrze wdrożone, konieczne będzie m.in. wcześniejsze zapewnienie dostępu Inspekcji Weterynaryjnej i wyznaczonym lekarzom do bazy danych SIRZ oraz możliwość edycji informacji.
Kiedy może to wszystko wejść w życie?
- Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - informują przedstawiciele rządu.