Termoizolacje, czyli ciepły dom dla zwierząt
Przy wyborze materiału izolacyjnego trzeba wziąć pod uwagę współczynnik lambda, określający przewodzenie ciepła.
Im mniejszy współczynnik, tym lepiej. - Należy pamiętać, ze dobra izolacja to taka, która ma jak najmniejszą lambdę i jest układana z jak największą grubością - tłumaczy Janusz Łyczko, menedżer rozwoju rynku firmy Isover.
Ściany izolowane są w zależności od typu materiału, z którego są wznoszone. - Ściana nie jest na tyle ważna, aby poświęcać jej zbyt wiele uwagi - mówi Marek Ciechowski. Niektórzy wybierają płytę warstwową, która jednocześnie pełni rolę termoizolacyjną, najczęściej stosuje się grubość 8-10 cm. W systemie tradycyjnym buduje się z cegły silikatowej, którą można docieplić płytą poliuretanową, styropianem lub wełną, w szczeliny wkładane są ewentualnie inne materiały izolacyjne. Tu trzeba zwrócić dużą uwagę na szkodnictwo gryzoni, które żyjąc w szczelinach niszczą materiał.
- Dlatego poliuretan jest dobrym wyborem, ponieważ nie stwarza odpowiednich warunków bytowania gryzoni - tłumaczy dyrektor Recticel Izolacje. - Ten materiał jest najczęściej stosowany w hodowli drobiu, obora w żadnym stopniu nie wymaga takiego rozwiązania. Na ocieplenie ścian w chlewniach raczej też nikt się nie decyduje - dodaje.