Termoizolacje, czyli ciepły dom dla zwierząt
- 1/8
- następne zdjęcie
Ocieplenie budynków inwentarskich jest ważną kwestią, zwłaszcza w hodowli trzody chlewnej i drobiu.
Hodowca już w momencie projektu powinien zastanowić się, które rozwiązanie wybrać, aby nie mieć problemu z gryzoniami, skraplaniem wody i opadaniem jej na grzbietach zwierząt, a także z utrzymaniem odpowiedniej wentylacji w obiekcie.
Najważniejszą przegrodą do zaizolowania w każdym budynku inwentarskim jest dach. Drugą w kolejności jest posadzka. Ściana natomiast jest powierzchnią najmniej ważną. Ocieplenie dachu musi spełniać zarówno kryteria warunkujące utrzymanie ciepła, dobrostan zwierząt, szeroko pojętą energooszczędnością, jak i komfortowe użytkowanie budynków.
Termoizolacja posadzki zależy od przeznaczenia obiektu. W oborach nikt jej nie stosuje, w chlewniach - nie ociepla się rusztów, natomiast często izoluje się porodówki i odchowalnie. Aby posadzka była przyjazna dla drobiu, warto ją ocieplić, z uwagi na to, że jeśli będzie zimna, może spowodować zawilgocenie ściółki, co z kolei powoduje choroby. W tym przypadku stosuje się także systemy ogrzewania podłogowego, które są rozłożone na płycie termoizolacyjnej poliuretanowej lub styropianie ekstrudowanym.
- Najczęściej, ze względu na cenę, jest stosowany styropian. Jednakże, gdy jest na niego wylewany bezpośrednio beton, to wilgoć wnika w styropian, który traci właściwości termoizolacyjne - mówi Marek Ciechowski, dyrektor handlowy z firmy Recticel Izolacje.
- 1/8
- następne zdjęcie