Dopłaty z dnia na dzień są już coraz mniejsze!
Przypomnijmy: 1 lipca upłynął termin składania wniosków w ramach tegorocznej kampanii płatności bezpośrednich. Do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2 mln wniosków.
Wnioski można jeszcze składać - do 26 lipca - jednak trzeba pamiętać, że jest to już tzw. okres sankcyjny - czyli za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc.
Z kolei na wprowadzanie zmian w dokumentach dotyczących dopłat 2024 bez konsekwencji finansowych jest czas do 16 lipca.
Do kiedy ostatecznie potrwa nabór wniosków na dopłaty 2024?
Co mówią przedstawiciele Agencji?
- Nabór potrwa jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. Natomiast do 31 sierpnia ubiegający się o dopłaty mogą się starać o dwie nowe formy wsparcia: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji - podaje ARiMR.
Wnioski są przyjmowane wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych.
Nowe rodzaje wsparcia w ramach dopłat 2024
Pierwszą swego rodzaju nową formą wsparcia jest, znana rolnikom z zeszłego roku, płatność dla małych gospodarstw.
- Przysługuje ona rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zastępuje ona wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania. Aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, trzeba najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca – a następnie, do 31 sierpnia 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw. Dokumenty można składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus - wyjaśnia ARiMR.
Drugim nowym rodzajem wsparcia ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji. Płatność ta jest przyznawana:
- za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin;
- do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
- Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań. Przyjęte przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do 31 sierpnia 2024 r. Wprowadzenie tego ekoschematu spowodowało, że zniesiony został obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych (tzw. norma GAEC 8) - tłumaczy ARiMR.
Przeczytaj także: Sektor drobiowy zagrożony? "Produkcja w Unii może zmniejszyć się o 70 proc."
- Tagi:
- dopłaty 2024