Rolnicy chętnie inwestują w mikrobiogazownie rolnicze
O mikrobiogazowniach rolniczych w Polsce rozmawiamy z Waldemarem Humięckim, Dyrektorem Generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Czy w naszym kraju istnieje wystarczający potencjał surowcowy do tego, aby powstawały biogazownie rolnicze?
Zdecydowanie tak. Polska jest krajem typowo rolniczym, z mocno rozwiniętym sektorem rolnictwa oraz przemysłem rolno-spożywczym. To właśnie stamtąd pochodzą surowce, które mogą być wykorzystywane do produkcji biogazu rolniczego. Obecnie, blisko 90% tych surowców stanowią różnego rodzaju odpady, w tym w szczególności odchody zwierzęce czy wywary pogorzelniane oraz pozostałości z przetwórstwa owocowo-warzywnego. Według ekspertów, krajowy potencjał surowców, które mogą zostać wykorzystane do produkcji biogazu rolniczego, pozwala na wytworzenie około 7 – 8 mld m3 biogazu rolniczego rocznie. Aktualnie ten potencjał jest wykorzystywany w minimalnym stopniu.
Czytaj także: Mikrobiogazownie rolnicze - będzie ich w Polsce przybywać
Budowa biogazowni rolniczych zazwyczaj wymaga dużych nakładów finansowych. Czy w mniejszych gospodarstwach też mogą powstawać tego typu instalacje?
Od kilku lat w Polsce widać coraz większe zainteresowanie budową mikrobiogazowni rolniczych, czyli niewielkich instalacji o mocy elektrycznej do 50 kW. Mogą one powstawać nawet w mniejszych gospodarstwach rolnych, które zajmują się produkcją zwierzęcą. Przykładowo, do zasilenia takiej mikrobiogazowni rolniczej wystarczy stado krów liczące około 150 - 300 sztuk. Oczywiście, biorąc pod uwagę skalę takiej inwestycji, nakłady finansowe są zdecydowanie niższe niż w przypadku dużych biogazowni rolniczych. Warto również podkreślić, że w ramach programu Agroenergia, realizowanego przez NFOŚiGW, możliwe jest uzyskanie dofinansowania do budowy mikrobiogazowni rolniczych. Z zadowoleniem przyjąłem fakt, że w jednej ze spółek hodowlanych KOWR, w tym roku powstała pierwsza mikrobiogazownia rolnicza.
Czytaj także: Gdzie po dofinansowanie na OZE dla rolnika?
W jaki sposób KOWR wspiera rozwój mikrobiogazowni rolniczych?
Jednym z ustawowych zadań KOWR jest prowadzenie działań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Działania te realizujemy przede wszystkim prowadząc kampanie informacyjno – promocyjne na temat OZE. W tym roku zaplanowaliśmy m.in. realizację 3 filmów edukacyjnych promujących biogazownie rolnicze, z których jeden będzie poświęcony mikrobiogazowniom rolniczym. Dodatkowo, planujemy zorganizowanie warsztatów dla rolników zainteresowanych budową takich instalacji. Warsztaty będą odbywały się w gospodarstwach rolnych, w których już funkcjonują mikrobiogazownie rolnicze. Chcielibyśmy również wydać poradnik dla potencjalnych inwestorów, który pomoże im zaplanować oraz zrealizować inwestycję w zakresie budowy mikroinstalacji biogazu rolniczego.
Wszystkie te działania są realizowane pod hasłem Agro OZE - Energia z Rolnictwa. Chciałbym również poinformować, że dzierżawcy, którzy mają prawo pierwokupu i chcą zainwestować w biogazownie rolnicze, a nie posiadają własnych nieruchomości, bądź posiadają takie nieruchomości, na których nie jest możliwa realizacja takiej inwestycji, będą mogli zakupić od KOWR niezbędny fragment nieruchomości z przeznaczeniem na ten cel.