Maszyny rolnicze - nowe czy używane?
Obecnie działające gospodarstwa rolne niczym nie przypominają gospodarstw, które prowadzono jeszcze pół wieku temu. Większość działań jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu produkcja rolna może odbywać się na większą skalę i przynosić wyższe zyski. Aby było to możliwe, konieczne jest wyposażenie gospodarstwa w odpowiednie maszyny rolnicze. Czy warto kupić nowe maszyny, czy lepiej jest postawić na używane urządzenia?
Mechanizacja podnosząca dochodowość gospodarstwa
Ręczna praca na roli zajmowała całe dnie i dawała niewielkie plony. Najczęściej wystarczały one rolnikowi wyłącznie na wyżywienie własnej rodziny oraz na uzyskanie niewysokich sum ze sprzedaży nadmiaru płodów rolnych. Dodatkowo gospodarstwa były niewyspecjalizowane i zajmowały się uprawą wielu różnych roślin oraz hodowlą licznych gatunków zwierząt. Obecnie taki model rolnictwa odchodzi do lamusa, a jego miejsce zajmuje wyspecjalizowana i zautomatyzowana hodowla i uprawa.
Każdy sklep z maszynami rolniczymi oferuje możliwość zakupu traktorów, kombajnów, maszyn do oprysków, agregatów uprawowych i wielu innych urządzeń, dzięki którym uprawa pól i hodowla zwierząt są prostsze. Niestety, korzystanie z dobrodziejstwa automatyzacji produkcji rolnej niesie za sobą koszty. Są to nie tylko koszty zakupu paliwa do maszyn, ale i napraw oraz prac konserwacyjnych. W przypadku nowych maszyn rolniczych konieczność usuwania usterek zachodzi rzadko, jednak gdy postawi się na używane urządzenia - awarie mogą być częste i zdarzać się nawet kilka razy na sezon.
Na co zwrócić uwagę, kupując używaną maszynę rolniczą?
Nowy ciągnik lub kombajn to spory wydatek nawet dla zamożnego rolnika - maszyna rolnicza może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Z tego powodu wielu rolników szuka maszyn używanych, które kosztują znacznie mniej. Aby kupić maszynę w dobrym stanie technicznym, powinno się pamiętać, by zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Podczas oględzin używanej maszyny powinno się przyjrzeć stanowi licznika motogodzin. Jest to parametr, który wskazuje, jak wysokie jest zużycie wszystkich elementów urządzenia. Ponadto ważne jest sprawdzenie ciśnienia oleju silnikowego za pomocą manometru - tę czynność wykonuje się wyłącznie, gdy silnik jest zimny. W używanej maszynie powinny działać wszystkie przełączniki i wskaźniki, a silnik po uruchomieniu powinien pracować równo. Warto poprosić sprzedawcę, by pozwolił przetestować przez kilka minut działanie maszyny.
Sprzedawcę powinno się zapytać o liczbę wcześniejszych właścicieli maszyny, sposób jej użytkowania oraz wielkość gospodarstw, w jakich pracowała. Ważne jest sprawdzenie, czy maszyna była garażowana oraz kto zajmował się jej serwisem. Dobrze jest, gdy sprzedający posiada faktury za zakup oleju, smarów oraz części zamiennych. Powinno się zwrócić uwagę na stan ogumienia, z uwzględnieniem daty produkcji opon, zużycia bieżnika i prawidłowego dobrania rozmiarów ogumienia.
Kupujący powinien przyjrzeć się dokładnie dokumentom zakupu i dowodowi rejestracyjnemu maszyny - najistotniejsze jest sprawdzenie daty ostatniego przeglądu technicznego. Jeżeli dokumenty są w porządku, można przejść do negocjowania ceny urządzenia. Ewentualne braki w oświetleniu lub wyposażeniu dodatkowym są przesłanką do obniżenia ceny sprzedaży. Podobnie traktuje się nienależyty stan kabiny i siedziska - wszelkie dziury, trwałe plamy i wystające przewody są oznaką, że maszyna była traktowana z niewielką troską o jej stan techniczny.
Zakup używanej maszyny rolniczej z usterką techniczną
Maszyny rolnicze z usterkami technicznymi można kupić nawet za kilka tysięcy złotych, dlatego uszkodzone ciągniki lub kombajny cieszą się sporym zainteresowaniem. Wielu doświadczonych rolników potrafi samodzielnie usunąć różne awarie i podejmuje się naprawy urządzeń z drugiej ręki. Niestety, nie każdą awarię warto usuwać, gdyż część z nich stale się powtarza i wymaga dużych nakładów finansowych, by maszyna mogła pracować. Najprostsze i najtańsze do usunięcia są wycieki różnego rodzaju płynów eksploatacyjnych, np. oleju silnikowego, płynu chłodniczego, bądź paliwa.
Maszyny nowe kontra używane
Podczas zakupu sprzętu rolniczego z drugiej ręki zawsze istnieje ryzyko, że wybierze się maszyny w złym stanie technicznym. Jeżeli ma się więcej środków pieniężnych, warto zdecydować się na nowe maszyny. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych rolników, którzy mogą pozwolić sobie na skorzystanie z leasingu. Dzięki tej formie finansowania zakupu maszyn rolniczych, gospodarz może odliczyć od dochodu koszty rat leasingowych. W ten sposób koszt pozyskania nowego sprzętu rolniczego będzie mniej odczuwalny dla jego budżetu.
Jeżeli rolnik ma skromny budżet na zakup maszyn, powinien zainteresować się maszynami używanymi renomowanych producentów. W Polsce popularnością cieszą się solidne marki takie jak Zetor, Ursus czy New Holland. Bez trudu zakupi się do nich nowe części eksploatacyjne oraz części zamienne w przypadku drobnych usterek technicznych. Ponadto łatwo jest znaleźć serwis, który zajmie się naprawą awarii w popularnym ciągniku czy opryskiwaczu.