"Kosmiczna" technologia w rolnictwie - precyzja dzięki satelitom
Europejska Agencja Kosmiczna zaangażowała się w działania na rzecz rolnictwa. Wszystko po to, by zużywać mniej nawozów i nie zatruwać środowiska.
TalkingFields to program opracowany w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który ma pomóc w rozwoju "inteligentnego rolnictwa" opartego na danych satelitarnych. Będzie on bazować na danych dostarczanych przez wyniesionego na orbitę w czerwcu 2015 roku roku satelitę obserwacji ziemi Sentinel-2A. Jest on częścią programu Copernicus, stworzonego i sfinansowanego przez Unię Europejską. Za opracowanie i nadzór technologiczny nad satelitami odpowiada z kolei Europejska Agencja Kosmiczna.
Technologia TalkingFields została rozwinięta w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej Integrated Applications Promotion. Powstała ona dzięki współpracy niemieckich firm, Uniwersytetu w Monachium oraz polskiej spółki Land Data Eurosoft, która oferuje oprogramowania dla rolnictwa. "Inteligentne rolnictwo" oprócz danych z satelity obserwacji ziemi bazuje także na sensorach naziemnych, nawigacji satelitarnej oraz specjalnych modelach wzrostu roślin. Sytem ten ma za zadanie ograniczyć zużycie nawozów i przyczynić się do ochrony środowiska.
Dzięki TalkingFields rolnicy nie otrzymują wyłącznie suchych danych satelitarnych, zamiast tego podawane są im informacje na temat tego jakie akcje należy podjąć w trakcie okresu wegetacyjnego.
Obecnie z projektu korzystać mogą rolnicy z Niemiec, Polski, Rosji, Danii, Czech, Kazachstanu, Łotwy oraz Węgier.