Jak dobrze skosić i zaoszczędzić na paliwie?
Ustawienie poszczególnych komponentów maszyny jest niezwykle istotne dla sukcesu całego sezonu. Przykłady sprzed roku i wąskie okna czasowe z optymalną pogodą, pokazały, że maszyny i rolnicy muszą być dostępni niemal przez 24 godziny dziennie.
Porad udziela Mariusz Pastuszka z John Deere Polska.
Agregowanie zespołu żniwnego z kombajnem
Zanim zdecydujemy się na połączenie zespołu żniwnego z kombajnem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby header był prawidłowo podłączony do kombajnu i aby pracował pod odpowiednim kątem w stosunku do podłoża.
- Jeżeli tą czynność pominiemy, wydajność maszyny i praca kombajnu, może przysporzyć wiele problemów (gromadzenie się ziemi pod zespołem żniwnym, chwytanie kamieni). Dlatego ważnym jest, aby w pierwszej kolejności dokręcić koła kombajnu z zalecanym momentem oraz ustawić w nich prawidłowe ciśnienie w oponach do pracy na polu. Po wykonaniu tych podstawowych czynności, możemy przystąpić do regulacji kąta natarcia zespołu żniwnego. Regulacji dokonuje się na przenośniku ukośnym po obu stronach– mówi Mariusz Pastuszka z John Deere Polska.
Zespół żniwny
Jest ważnym elementem, często niedocenianym przez rolników, a tymczasem jego odpowiednie ustawienie ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób materiał jest przygotowywany do koszenia, a następnie koszony, transportowany i przekazywany dalej do przenośnika ukośnego. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, jeśli chodzi o rodzaj jego regulacji?
- Stan nożyków tnących oraz stan krawędzi przeciw tnących,
- Regulację przenośnika ślimakowo-palcowego,
- Regulacja kąta pracy palców przenośnika ślimakowo-palcowego,
- Równomierne przekazywanie materiału z zespołu żniwnego do przenośnika ukośnego.
Przenośnik ukośny zwany również pochyłym
Mówiąc o uzyskaniu maksymalnej wydajności kombajnu nie możemy zapomnieć o prawidłowym ustawieniu komponentów na przenośniku ukośnym.
Wyróżniamy dwa rodzaje regulacji.
Pierwszym z nich jest pozycja bębna przedniego. Do wyboru są dwie propozycje:
- górna (kukurydza, rzepak, rośliny o wysokim plonie słomy)
- oraz dolna (zboża, trawy).
Dzięki odpowiedniej regulacji zapewniamy prawidłowy odbiór masy od zespołu żniwnego i transport jej dalej do młocarni.
Drugi rodzaj regulacji to prędkość przenośnika łańcuchowo-listwowego. Jej odpowiednie dopasowanie pozwala na płynny odbiór masy z zespołu żniwnego i transport skoszonych roślin bez uszkodzeń ziarna, co ma bardzo duże znaczenie w trakcie zbioru kukurydzy, grochu czy fasoli. Trzeci aspekt regulacji, to napięcie przenośnika łańcuchowo-listowego. Zapewnia ono równomierny odbiór i transport masy do bębna młócącego.