Fotowoltaika - energia ze światła słonecznego
Coraz częściej w Polsce mówi się o odnawialnych źródłach energii. Należą do nich ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Fotowoltaika jest technologią umożliwiającą produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego. Proces przemiany światła słonecznego na energię elektryczną następuje w ogniwach fotowoltaicznych.
O tym, iż zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce wzrasta przekonuje także Joanna Bolesta, specjalista ds. analiz rynkowych i mikroinstalacji OZE Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Według danych instytutu, pod koniec pierwszego kwartału 2014 roku moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 6,6 MWp. W kolejnych miesiącach nastąpił jednak duży wzrost na rynku, a jedynie w pierwszych miesiącach roku 2015 zainstalowano 9 MWp, co w chwili obecnej łącznie daje niemal 40 MWp zainstalowanej mocy - stwierdza. Co powinno cieszyć klientów, zjawisku towarzyszy stabilny spadek cen. - Równocześnie dokonuje się nieustanny postęp technologiczny, wzrasta sprawność paneli i ich parametrów, co wpływa na wydajność instalacji. Wszystkie te czynniki mogłyby przyczynić się do bardzo szybkiego rozwoju fotowoltaiki w Polsce - tłumaczy. Zaznacza, że większość paneli sprzedanych w 2014 roku to panele typu polikrystalicznego. - Stanowią rozsądny kompromis pomiędzy jakością, czyli sprawnością konwersji promieniowania słonecznego i ceną - informuje Joanna Bolesta. Potwierdza to Łukasz Zielazny, właściciel firmy EkoEnergia. - Ogniwa polikrystaliczne zbudowane są z wykrystalizowanego krzemu. Są stosunkowo tańsze od innych propozycji i wydajne - mówi.
Systemy fotowoltaiczne są ciekawym rozwiązaniem dla rolników. Do montażu ogniw mogą wykorzystać nie tylko swoje domy, ale także budynki gospodarskie: obory, chlewnie czy stodoły, a także nieużytkowane grunty rolne. - Ze względu na korzyści, jakie płyną z montażu zestawów fotowoltaicznych oraz duże uproszczenie procedur przyłączenia się do sieci energetycznej bardzo szybko rośnie liczba rolników, którzy inwestują w instalacje fotowoltaiczne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie nieużytków rolnych odpowiedniej klasy na “farmy fotowoltaiczne” - podkreśla Łukasz Zielazny. Zaznacza, że warto inwestować w tego rodzaju rozwiązania. Przy odpowiedniej pomocy finansowej ze strony państwa będzie można wykonać inwestycję i w dalszej kolejności oszczędzać na energii. - Jednym z głównych kosztów w każdym gospodarstwie domowym jest koszt energii elektrycznej. Przy odpowiednim doborze instalacji fotowoltaicznej możemy wyprodukować na tyle dużo energii, aby mocno zredukować ten rachunek - przekonuje właściciel firmy EkoEnergia.
Jeden panel fotowoltaiczny o wymiarach około 100 na 160 cm daje moc około 250 W. Najmniejsze instalacje składają się z ośmiu paneli, czyli potrafią osiągnąć moc 2.000 Wat i wyprodukować w skali roku około 2.000 kWh energii. Jaki to koszt? - Zależny jest od kilku bardzo ważnych czynników. Wraz z montażem może zaczynać się od 14 tysięcy złotych. Czym większa instalacja, tym koszt jednostkowy jest niższy - tłumaczy Łukasz Zielazny.
Kolektor słoneczny jest natomiast urządzeniem, które pozwala na wykorzystanie ciepła słonecznego w gospodarstwie domowym, np. do podgrzewania wody użytkowej. Najczęściej jest to zwrócona w stronę słońca przezroczysta płyta. Pod nią umieszczone są przewody wykonane z materiału dobrze przewodzącego ciepło. Dla optymalnego wykorzystania promieniowania słonecznego w warunkach polskich nachylenie kolektora pracującego przez cały rok powinno wynosić około 35 stopni. Poza tym kolektor powinien być skierowany powierzchnią absorbera w stronę południową lub południowo- zachodnią.
Kolejnym systemem, w którym wykorzystuje się energię słoneczną są pompy ciepła. Odbierają one ciepło z otoczenia i przekazują je do instalacji grzewczej w obiekcie. Dlaczego warto inwestować w tego rodzaju urządzenia? - Łącznie dla ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej zużywa się blisko 84% całkowicie zużywanej w budynku energii i ciepła. Tak więc przede wszystkim po stronie ciepła należy szukać możliwości obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku - wyjaśnia Ireneusz Jeleń z firmy Hewalex, która specjalizuje się w instalacjach związanych z montażem kolektorów i pomp ciepła. Konieczność minimalizowania wydatków związanych z wytwarzaniem ciepła powinni brać także pod uwagę rolnicy. - Z opinii osób posiadających gospodarstwa rolne przebija się często korzyść z zastosowania instalacji solarnej w postaci wysokiego komfortu wody użytkowej. Często użytkowany w gospodarstwach kocioł na paliwo stałe wymaga po powrocie z prac polowych uruchomienia. Rozruch kotła np. węglowego i podgrzanie wody trwa bardzo długo - stwierdza Ireneusz Jeleń. Tymczasem posiadając instalację solarną ma się do dyspozycji od razu podgrzaną wodę, która pod nieobecność w domu zdążyła osiągnąć wymaganą temperaturę. - Można powiedzieć, że w czasie, gdy mieszkańcy domu pracują, instalacja solarna również pracuje gromadząc ciepłą wodę
- dodaje przedstawiciel firmy Hewalex.