Dobry wysiew zboża - siewnik mechaniczny czy pneumatyczny?
Wczesna wiosna to okres, w którym rolnicy najczęściej zastanawiają się nad zmianą swojego siewnika.
Maszyna ta wykonuje jeden z najważniejszych zabiegów agrarnych. Nie ma się co dziwić - każdy farmer musi zadbać o to, aby ta operacja w jego gospodarstwie przebiegła jak najlepiej. Najpopularniejszymi typami siewników są siewniki mechaniczne i pneumatyczne.
Siewniki mechaniczne
Za twórcę siewników uważa się Jethro Tulla, który w 1701r. skonstruował siewnik, pozwalający na zagłębianie nasion w ziemi i sianie ich w rzędach. Przez lata siewniki zmieniały swój wygląd, lecz niektóre patenty wykorzystywane są do dzisiaj w siewnikach mechanicznych. Ten wariant jest często spotykany na polach, ze względu na prostą budowę. Napęd siewnika brany jest od jednego z kół, który poprzez koła zębate napędza wałki w skrzyni zasypowej. Wałki wysiewające przenoszą ziarno poprzez tuleje do ziemi, wcześniej przygotowaną przez redlice.
Najpopularniejszym reprezentantem tego rodzaju, jest siewnik „Poznaniak”, który od lat produkowany jest przez firmę Unia Group. Nowa odsłona wyposażona jest w dwie wersje redlic: stopkowe i dwutalerzowe, występujące w Poznaniaku D. Producent oferuje go w czterech wersjach pojemności kosza zasypowego: 330,370,420 i 550l, oraz trzech szerokościach roboczych 2,5m – dla siewnika z koszem 330l, 2,7m – siewnik z koszem 370l i 3m – dla siewników z koszem 420 i 550l. Najnowsza odsłona różni się od swoich poprzedników przede wszystkim wprowadzeniem nowej ramy, o lepszej konstrukcji. Siewniki zyskały bezstopniową skrzynię przekładniową z żeliwną obudową. Wprowadzenie żeliwa zwiększa żywotność i dokładność działania. Na pokładzie siewnika znalazły się 2 znaczniki przejazdów sterowane hydraulicznie.
Zobacz: Zestaw uprawowo-siewny FST Drive Unia [VIDEO]
Maszyny z Unii przygotowane są do tworzenia ścieżek technologicznych poprzez zastosowanie elektrycznego sterownika technologicznego oraz sterownika Starter Seed, zliczającego przejazdy, zamykającego i otwierającego wysiew, tworząc ścieżki technologiczne. Siewniki wyposażone są w 21, 23 lub 25 sztuk redlic, które umożliwiają wysiew na głębokość do 7cm. Jego gabaryty nie wymagają dużego zapotrzebowania mocy. Do siewnika z koszem o pojemności 330 i 370l wystarczy ciągnik z silnikiem o mocy 45KM. Siewniki z koszem 420 i 550l wymagają odpowiednio 60 i 80 KM. „Poznaniaki” od dawna przeznaczone były dla gospodarstw małych i średnich. Tak jest do dnia dzisiejszego - najtańszy wariant (kosz 330l i szerokość robocza 2,5m) kosztuje 15 300zł.
Siewniki pneumatyczne
Kiedy postawimy laika obok siewnika pneumatycznego, to jego pierwszym pytaniem będzie: od czego są te przewody? Zanim odpowiemy mu na to pytanie, przedstawmy mu budowę maszyny. Zazwyczaj na szczycie znajduje się kosz zasypowy dla ziarna. Zdarzają się przypadki umieszczenia kosza w przedniej części ciągnika zawieszonego na TUZ-ie. Taki manewr jest możliwy dzięki zastosowaniu głowicy rozdzielającej, sterowanej pneumatycznie, do której w pierwszej kolejności trafia ziarno z kosza. To jeden z dwóch stosowany aparatów wysiewających. Drugim jest klasyczny, mechaniczny aparat wysiewający, gdzie każda redlica ma swój przypisany aparat. Strumień powietrza, który umożliwia transport ziarna, wytwarzany jest za pomocą dmuchawy napędzanej za pomocą WOM-u. I właśnie w taki sposób ziarno trafia gleby za pomocą takiego siewnika.
Czytaj także: Dlaczego na użytki zielone warto stosować podsiew?
Zaletą tego typu siewnika jest możliwość dłuższego wysiewu, poprzez zastosowanie większego kosza zasypowego, który może być umieszczony bliżej ciągnika, niż to bywa w przypadku siewników mechanicznych. Za to wadą jest jego usytuowanie. Aby móc go uzupełnić, potrzebny jest traktor z ładowaczem, ładowacz zaczepiany, lub samojezdny. Jeśli w gospodarstwie nie ma żadnej z wymienionych maszyn, zakup siewnika generuje zakup dodatkowego ładowacza. W takim przypadku, o ile to możliwe, proponuje się najtańszy wariant – ładowacz TUR do ciągnika. Na rynku znajduje się wiele interesujących siewników. Idealnym przykładem mogą być siewniki marki Horsch z serii Pronto DC. Firma ta oferuje maszyny z systemem Pronto, stosujące uprawę, zagęszczenie, zasiew i dociskanie za jednym razem. Prezentowane siewniki mają szerokość roboczą od 3 do 9 metrów. Najmniejsze zestawy (3DC, 4DC) posiadają zbiornik na ziarno o pojemności 2800 litrów. Jeśli mowa o zbiorniku, to każdy siewnik wyposażony jest w podwójny zbiornik, dzielony na ziarno i nawóz. Ów nawóz wysiewany jest poprzez redlice PPF, gwarantujący skuteczne działanie przy jego oszczędnym wysiewie. Wariant wykorzystywany jest w siewnikach 3 DC, 4DC i 6DC oraz w wersji 8DC PPF.
Do wysiewu zboża zastosowano od 20 do 60 redlic (20 redlic – 3DC, 28 – 4DC, 40 – 6DC, 52 – 7DC,8DC, 60 – 9DC). Rozstaw redlic i dobrze dobrany nacisk daje możliwość wykonania wysiewu dobrej jakości. Ze względu na cenę, zapotrzebowanie mocy i dodatkowe wyposażenie w postaci ładowacza, siewniki te znajdą swoje miejsce w dużych gospodarstwach, nakierowanych głównie w uprawie zbóż. Na najmniejszy siewnik Horsch Pronto 3DC trzeba wydać ok. 85 tys. złotych, a na największy – Horsch Pronto 9DC – 320 tys. złotych. Aby móc dokonać zabiegu, do wersji 3DC potrzebny jest minimum ciągnik o mocy 100KM, 4DC – 136KM ,6DC – 180KM, 8DC – 240KM, 9DC – 270KM.
Czytaj także: Jakie ciągniki najlepiej sprzedawały się w 2017 roku?
Siew punktowy kukurydzy
Od dobrego zasiewu będzie zależeć wysokość uzyskanego plonu. Dlatego warto od samego początku dobrać odpowiedni siewnik, który przeprowadzając zasiew stworzy najlepsze warunki rozwoju. Takim siewnikiem może być siewnik firmy Meprozet typu 100, umożliwiający wysiew punktowy. Siewnik stosuje się do wysiewu różnych odmian kukurydzy, nawet drobnych, gdzie zaleca się zmianę tarcz wybierających. Maszyna podzielona jest na 4 sekcje, rozmieszczone w odległości 60-80cm od siebie.
Czytaj także: Mechanik - rolnik ma firmę, która rośnie w siłę
Nasiona można wysiewać w odległości 12,13,14,15,16,17,18,19 cm od siebie. Wydajność według mnie jest zadowalająca – w ciągu godziny siewnik jest gotów obsiać 1 hektar pola. Firma oferuje również siewnik z 6 sekcjami z oznaczeniem. Oprócz dołożenia dwóch dodatkowych sekcji nie różni się niczym od wspomnianego wcześniej siewnika. Istnieje również możliwość zainstalowania aplikatora, dzięki któremu możemy dokonać wysiewu nawozu, przy jednoczesnym zasiewie kukurydzy. Są to dwie skrzynie nawozowe z tworzywa sztucznego o pojemności 70 dm3, gdzie poprzez wałki napędzane kołem nawóz jest rozprowadzany.
Siewnik to najważniejsza maszyna w każdym gospodarstwie. Prezentowane przykłady są według mnie wyróżniającymi się maszynami w swojej kategorii. Nawet jeśli ich cena jest wysoka, warto zastanowić się, czy warto oszczędzać przy zakupie kosztem mniejszego plonu?