Brak osłon przy maszynach rolniczych zagraża życiu
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego co roku odnotowuje tysiące wypadków, których przyczyną nie jest brak zastosowania osłony przy maszynach rolniczych.
- Dlaczego maszyny mają osłony? Wielu z nas takie pytanie może śmieszyć. Przecież zdajemy sobie sprawę, że w każdej maszynie nie tylko rolniczej znajdują się elementy ruchome. Pozostawienie ich bez zabezpieczenia powodowałoby zagrożenie nie tylko dla osób obsługujących, a także dla postronnych - podkreśla Marek Radomski z Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Pleszewie.
Zaznacza, że podczas wizytacji gospodarstw lub prac polowych przez pracowników KRUS i PIP można zauważyć brak osłon aparatu żniwnego przy kombajnach, elementów napędowych przy rozrzutniku obornika czy też brak lub uszkodzenie osłon WOM. - Przypomnę tylko, że poszkodowani, którzy zostali wciągnięci przez pracujący wałek odbioru mocy doznają najcięższych urazów. Często taka bezmyślność kończy się śmiercią. Demontaż osłony to jedna sprawa, druga to przerabianie maszyn, aby zapewnić sobie „wygodną obsługę”. Niestety, takie przeróbki często źle się kończą dla użytkowników - mówi Marek Radomski. Zaznacza, że jeśli producent nie przewiduje pomostu lub stanowiska dla osoby obsługującej urządzenie to znaczy, że jest to maszyna bezobsługowa i nie wymaga interwencji człowieka podczas pracy.
- Gdy będziemy wykonywali pracę na takiej maszynie, prędzej czy później dojdzie do wypadku. Pamiętajmy, że demontaż osłon, przerabianie maszyn i urządzeń rolniczych, niestosowanie osłon w miejscach wymaganych prowadzi do wypadku, często nie tylko użytkownika, ale też osób postronnych - przestrzega specjalista.
- Tagi:
- osłony
- brak
- maszyny rolnicze
- wypadek