Autonomiczne roboty od Maschio Gaspardo
ICARO X4 - tak ma się nazywać robot do naświetlania winnic i sadów promieniami UV-C, kóry ma na celu zmniejszenie wpływu na środowisko nawet o 90% w porównaniu do konwencjonalnych technik wykorzystujących produkty chemiczne.
Dziękli umowie zawartej 4 listopada 2022 roku Maschio Gaspardo wszedł do kapitału zakładowego Free Green Nature S.r.l. z siedzibą w Colle Umberto (Treviso).
Free Green Nature S.r.l. jest innowacyjnym start-upem założonym w 2020 roku. Celem jej działalności jest rozwój, projektowanie i produkcja zaawansowanych technologicznie maszyn, w szczególności sprzętu mechatronicznego, systemów robotycznych dla rolnictwa oraz maszyn do zwalczania wirusów i bakterii.
Większościowy pakiet akcji
Umowa przewiduje objęcie podwyższenia kapitału zakładowego wraz z nabyciem większościowego pakietu akcji przez Maschio Gaspardo. W nowym zespole partnerzy założyciele, Valter Mazzarolo i Valerio Balliana, odegrają strategiczną rolę w rozwoju produktu i firmy, jednocześnie zachowując role operacyjne.
Opatentowany system promieni UV-C
Pierwszy projekt realizowany przez Free Green Nature polega na opracowaniu ICARO X4, najnowocześniejszego, opatentowanego robota do naświetlania winnic, sadów promieniami UV-C, całkowicie autonomicznego, którego celem jest zmniejszenie wpływu na środowisko nawet o 90% w porównaniu do konwencjonalne techniki wykorzystujące produkty chemiczne.
Jak zaznacza Maschio Gaspardo, Icaro X4 to produkt technologiczny składający się z różnych części, z których każda ma swoją specyficzną funkcję. Ma to być pierwszy na świecie robot hybrydowy do zapobiegania chorobom grzybiczym, takim jak mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy i botrytis, typowy dla winnic, wykorzystujący moc promieni ultrafioletowych UV-C, całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska dzięki autonomicznej nawigacji i czujnikom do wykrywania ludzi. Oprócz drastycznej redukcji chemikaliów w uprawie winorośli, ten robot zmniejsza emisję CO2 dzięki silnikowi ze zintegrowanym systemem hybrydowym. Dzięki inteligentnej autonomicznej jeździe zmniejszają się nawet koszty stałe operatora odpowiedzialnego za prowadzenie tradycyjnego systemu.
Innowacyjny projekt robota
Projekt opiera się na złożonym systemie technologii - od mechaniki, przez kinematykę, po elektronikę i informatykę. Firma samodzielnie opracowała system RTK (Real Time Kinematic), składający się z anten do georeferencji, przyjaznego dla użytkownika systemu telemetrycznego dostępnego również ze smartfonów, stacji analiz środowiskowych (meteorologicznych) i kamer bezpieczeństwa ze sztuczną inteligencją, wszystko zgodnie z wymogami przepisy przemysłu 4.0.
- Maschio Gaspardo już zainwestował znaczne środki w elektryfikację nowej gamy maszyn opracowanych w ostatnich latach, takich jak technologia 4.0, która jest już zawarta we wszystkich naszych maszynach nowej generacji - mówi Luigi De Puppi, dyrektor generalny Maschio Gaspardo. - Jest to proces transformacji biznesowej, w który głęboko wierzymy, w którym elektronika i cyfryzacja są podstawowymi czynnikami napędzającymi tworzenie produktu i firmy przyszłości - dodaje.
- To przejęcie stanowi dla nas strategiczną inwestycję - mówi Andrea Maschio, prezes Maschio Holding. - Oprócz możliwości rozszerzenia asortymentu przez Maschio Gaspardo rozpoczyna się nasza obecność w segmencie robotów do uprawy winorośli i zdobywamy nową wiedzę w bardzo specyficznym obszarze, jakim jest mechatronika, gdzie know-how ma fundamentalne znaczenie za rozwój coraz bardziej innowacyjnych maszyn - uzupełnia.
Mirco Maschio, prezes Maschio Gaspardo, kontynuuje: - Założyciele Free Green Nature, Mazzarolo i Balliana, oraz cały ich personel, muszą być uznani za twórców włoskiej doskonałości w sektorze uprawy winorośli, opracowanej w Treviso, w kraju Prosecco., dzięki ich pomysłowości. Naszym celem będzie wprowadzanie nowych innowacyjnych rozwiązań z dużą dbałością o zrównoważenie środowiskowe i koszty gospodarstw.
ZOBACZ TAKŻE: Bestia Valtry pokonała resztę i zdobyła nagrodę [VIDEO]
- Tagi:
- technika