Te trendy będą hitem w 2025 roku. Jak urządzić modny ogród?
Szybkie tempo życia oraz towarzyszące nam na co dzień przebodźcowanie sprawia, że obecnie wiele osób szuka ukojenia w naturze. Nawet niewielka ilość zielonej przestrzeni wystarczy, aby móc zregenerować się po ciężkim dniu i znaleźć wyciszenie. W odpowiedzi na te potrzeby powstał jeden z głównych trendów nadchodzącego roku, czyli wellbeing gardening.
Ogród jako miejsce wyciszenia i relaksu
Wspomniany trend zakłada projektowanie ogrodu z myślą o tym, aby służył on jako miejsce regeneracji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Powinny znaleźć się w nim zaciszne, odosobnione strefy, w których można pomedytować i odpocząć. W takim ogrodzie świetnie sprawdzą się rośliny znane ze swoich właściwości uspokajających, np. lawenda, mięta, melisa oraz jaśmin, a także elementy wodne. Rośliny powinny oddziaływać na różne zmysły, dlatego też warto zadbać o ich różnorodność. O prywatność domowników i jednocześnie odcięcie od świata zewnętrznego zadbają żywopłoty oraz pergole. Do wydzielenia zacisznej przestrzeni mogą również posłużyć wysokie trawy ozdobne. Bardzo popularny miskant chiński i trawa pampasowa pięknie prezentują się zwłaszcza w pobliżu oczek wodnych oraz kamiennych dekoracji.
Czytaj też: Jemioła to nie tylko świąteczna ozdoba, ale i źródło poważnych problemów
Ogrody maksymalistyczne i naturalistyczne
W 2025 roku odchodzimy od minimalistycznych projektów ogrodów, w których skrupulatnie planowano umiejscowienie każdej sadzonki. W nadchodzącym sezonie będzie królować naturalność, bujne rośliny oraz żywo wybarwione kwiaty. W ogrodach maksymalistycznych inaczej postrzega się porządek i odchodzi od tego, aby przestrzeń zawsze wyglądała idealnie. Roślinom należy pozostawić pewną swobodę i to zarówno w okresie wzrostu, jak i więdnięcia. Chodzi o to, aby dostrzec w ogrodzie wszystkie naturalne fazy życia. Układ roślin powinien być swobodny i przypominać naturalne krajobrazy. Warto postawić na rodzime gatunki, np. rudbekie czy jeżówki. Do aranżacji ogrodu można wykorzystać elementy drewniane oraz kamienie.
Czytaj także: Kwiaty w środku zimy? Te rośliny kwitną podczas mrozów i są łatwe w uprawie
Ogród odporny na zmiany klimatu
Zmieniający się klimat sprawia, że niektóre rośliny nie radzą sobie z długotrwałymi suszami oraz częstymi upałami. Z tego względu wiele osób projektuje swój ogród w taki sposób, aby znalazły się w nim gatunki o niskim zapotrzebowaniu na wodę, odporne na słońce oraz mróz. Otaczająca nas zielona przestrzeń powinna być w stanie poradzić sobie z niekorzystnymi warunkami bez większej pomocy człowieka. W 2025 roku będziemy również sadzić rośliny, które wyglądają atrakcyjnie przez cały rok i są odporne na choroby oraz szkodniki. Przykładem są rabaty preriowe, wzorowane na północnoamerykańskich łąkach. Sadzi się na nich trawy (np. proso rózgowate lub miskant chiński) w większych grupach oraz byliny odporne na suszę (np. werbenę patagońską lub rudbekię). Rabaty powinny znaleźć się w miejscu słonecznym z piaszczystym lub żwirowym podłożem.
Czytaj też: Wigilijna zupa grzybowa. Prosta zmiana może przesądzić o smaku i aromacie
Jakie rośliny warto posadzić w 2025 roku?
Każdego roku Związek Szkółkarzy Polskich organizuje „Konkurs Roślinnych Nowości’, który towarzyszy targom ZIELEŃ TO ŻYCIE. Celem konkursu jest wypromowanie nowych i ciekawych odmian roślin. W tym roku zwyciężyły gatunki, które nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale jednocześnie są łatwe w uprawie. Te rośliny będą hitem 2025 roku i mogą zdominować ogrodowe rabaty. Jakie gatunki zwyciężyły w konkursie?
-
Dereń (Cornus kousa) 'Flower Tower' - to złoty medalista konkursu i odmiana pochodząca z Holandii. Dereń ma bardzo wąski, kolumnowy pokrój i jest polecany zwłaszcza do małych ogrodów. Roślina zachwyca bujnymi kwiatami. Dorasta do 4 m wysokości i 1 m szerokości. Nadaje się do nasadzeń w grupach, szpalerach lub jako soliter. Jesienią wydaje jadalne owoce przypominające liczi.
-
Miskant (Miscanthus sinensis) 'Lady in Red' - polska odmiana miskanta chińskiego to drugi złoty medalista konkursu. Trawa ozdobna ma intensywnie bordowe liście i lekkie pióropusze. Jest łatwa w uprawie i odporna na choroby. Prezentuje się atrakcyjnie przez cały rok.
-
Dereń (Cornus alba) 'Nightfall' - srebrny medalista to dekoracyjna odmiana derenia o ciemnych liściach i intensywnej barwie pędów. Sprawdza się jako roślina soliterowa oraz w nasadzeniach grupowych. Odmiana jest łatwa w pielęgnacji. Rośnie do 2 m.
-
Bez (Sambucus nigra) 'Laced Up' - drugi srebrny medalista konkursu to roślina o strzelistym pokroju z ciemnofioletowymi liśćmi. Latem kwitnie białymi kwiatami, które kontrastują z ciemnym ulistnieniem. Odmiana szczególnie polecana do wąskich przestrzeni.
Wysokie miejsca w konkursie zajęły również turzyca (Carex nigra) 'Baleyage', krzewuszka (Weigela florida) 'Vinho Verde', golteria (Gaultheria golteria) ‘Florry’, rozchodnik wielki (Sedum telephium) ‘La Vie En Rose’ i hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) ‘Daredevil’.