Te pieniądze może otrzymać każdy rolnik. 19 tys. osób już złożyło wniosek
Przypomnijmy: od 15 marca trwa w Polsce kolejna kampania płatności bezpośrednich. Polscy rolnicy mogą zrobić to już w sumie po raz 21.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ten wniosek może od dziś złożyć każdy rolnik. To 21. kampania w historii Polski
Dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Ile wpłynęło wniosków do 21 marca 2024?
Jak wygląda sytuacja po niecałym tygodniu od rozpoczęcia naboru?
- W ciągu sześciu dni naboru ARiMR zarejestrowała ponad 19 tys. wniosków - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak złożyć wniosek o dopłaty? ARiMR przypomina
Przypomnijmy: wnioski można składać tylko i wyłącznie elektronicznie.
- O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego - zaznacza ARiMR.
Komu przysługują dopłaty bezpośrednie? ARiMR przypomina zasady
Warto pamiętać, że dopłaty bezpośrednie przysługują każdemu rolnikowi aktywnemu zawodowo - prowadzącemu działalność rolniczą.
Trzeba jednak pamiętać o warunkach. Dopłaty przysługują:
- rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą;
- rolnik musi przy tym posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha;
- ziemia, do której chce otrzymać płatności, powinna być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.
- wsparcie to przysługuje także rolnikowi, który ma mniej niż 1 ha gruntów, ale spełnia warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które miałby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.
Jak przypomina ARiMR, płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest niemal identyczny z tym z 2023 roku.
- W ramach dopłat bezpośrednich oprócz m.in. podstawowego wsparcia dochodów czy płatności redystrybucyjnej od ubiegłego roku realizowane jest dofinansowanie z tytułu ekoschematów. Tych w 2024 roku dotyczą pewne zmiany, np. wprowadzone zostały dodatkowe warianty w przypadku dobrostanu zwierząt hodowanych zgodnie z systemami jakości. Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW - wylicza ARiMR.
Do kiedy przyjmowane są wnioski w ramach kampanii dopłat bezpośrednich w roku 2024?
Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 15 maja 2024 r.
- Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zostanie pomniejszona o 1 proc.
Z kolei korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można wprowadzać do 31 maja 2024 r.
- Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą także obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii powinien nastąpić 9 czerwca 2024 r., ale ponieważ jest to niedziela, wnioski będzie można składać do 10 czerwca - zaznacza ARiMR.
CZYTAJ TAKŻE: Wielu rolników mogło stracić dotację. Jest decyzja o wydłużeniu terminu