Tarcza Antykryzysowa. Jakie wsparcie dla rolników?
Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że Tarcza Antykryzysowa objemuje nie tylko przedsiebiorców, ale i rolników.
Zwolnienie ze składki KRUS na trzy miesiące, zasiłek opiekuńczy na dzieci, wydłużenie okresu ważności orzeczeń dot. niezdolności do pracy, pokrycie przez państwa składek ZUS osób zatrudnionych przez rolnika czy dofinansowanie zatrudnienia - takie rozwiązania w stosunku do rolnikó zaproponowanow w Tarczy Antykryzysowej.
Zasiłek opiekuńczy
Rolnikom, którzy muszą opiekować się dziećmi z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy w wysokości 32,41 zł dziennie.
Zwolnienie ze składek KRUS
Poza tym wszyscy ubezpieczeni w KRUS za II kwartał 2020 roku nie będą musieli opłacać składek na ubezpieczenie emerytalno - rentowe. Zrobi to za nich państwo.
Wydłużenie okresu obowiązywania orzeczeń o niezdolności do pracy
Ważną informacją dla tych, którym w czasie trwania stanu epidemii koronawirusa upływa ważność orzeczeń lekarskich, jest to, że czas ich obowiązywania będzie wydłużony. Mowa o zachowaniu ważności orzeczeń o:
1) częściowej niezdolności do pracy,
2) całkowitej niezdolności do pracy,
3) całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
4) niezdolności do samodzielnej egzystencji
Orzeczenia zachowają ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu ważności.
Wsparcie dla przedsiębiorców rolnych
Przedsiębiorcy rolni, w tym prowadzący działalność w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, lub zatrudnianych przez nich pracowników mogą ubiegać się o wsparcie takie samo, jak przedsiębiorcy z innych sektorów.
Wśród rozwiązań pomocowych znalazły się: pokrycie przez państwo składek na ZUS, możliwość odroczenia i rozłożenia na raty składek na ZUS, dofinansowanie zatrudnienia czy uelastycznienie czasu pracy.
Zadbanie o pracowników sezonowych
W Tarczy Antykryzysowej ujęto także kwestię pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce. Chodzi głównie o tych, którym kończy się zezwolenie na tymczasowy pobyt, zezwolenie na pracę w tym pracę sezonową. Przewiduje się przedłużenie wizy o 30 dni następujących po dniu odwołania stanu epidemii. - Pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie biegu przedłużonego terminu uważa się za legalny, jeżeli cudzoziemiec złoży wniosek w tym terminie - wyjaśnia MRiRW.
- Rozwiązania te umożliwiają przedłużenie pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i co bardzo ważne, ich legalnemu zatrudnieniu, mimo upływu ważności odpowiednich dokumentów lub niemożności złożenia odpowiednich wniosków z powodów związanych z epidemią - dodaje resort rolnictwa.
Rozwiązania te dotyczą w szczególności pomocników rolnika świadczących na rzecz rolnika pomoc przy zbiorach na podstawie umowy o pomoc przy zbiorach.
Maksymalne ceny i marże
W projekcie ustawy znalazł się zapis dotyczący możliwości nałożenia przez ministrów zdrowia, gospodarki i rolnictwa maksymalnych cen lub maksymalnych marż hurtowych i detalicznych, stosowanych w sprzedaży towarów lub usług. - Rozwiązanie to z założenia ma dotyczyć tylko produktów podstawowych, mających wyjątkowe znaczenie dla ochrony zdrowia lub funkcjonowanie gospodarstw domowych - podaje resort rolnictwa. Takie działania mają zostać wprowadzone na skutek praktyk stosowanych przez niektóre sklepy, sieci i hurtownie, które w ostatnim czasie znacząco podniosły ceny na m.in. produkty spożywcze oraz hignieniczne.
Czytaj także: Nowe możliwości eksportu dla rolników?