Szkody wyrządzane przez zwierzęta łowne i chronione. Czy będą odszkodowania?
Resort klimatu i środowiska zaznacza, że dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich zarządzają populacjami zwierzyny.
W przypadku nadmiernych szkód powodowanych przez zwierzęta łowne istnieje możliwość zakwestionowania ustalonych limitów przez organy, które opiniują te plany - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta a także przedstawicieli właściwej terytorialnie izby rolniczej.
Czy będą odszkodowania za szkody wyrządzane przez zwierzęta łowne i chronione?
W odniesieniu do postulatu utworzenia funduszu, który miałby na celu wypłatę odszkodowań za szkody łowieckie oraz szacowanie szkód przez niezależne komisje resort informuje, że zgłoszone propozycje będą analizowane przez tworzony zespół ds. reformy łowiectwa, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele środowisk naukowych, myśliwych i organizacji społecznych.
- Zadaniem zespołu będzie wypracowanie kierunków zmian legislacyjnych w zakresie obecnie istniejącego modelu łowiectwa w oparciu o dialog wszystkich zainteresowanych stron. Celem jest przygotowanie rozwiązań, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych stron - czytamy na stronie KRIR.
Ochrona wilka, bobra i ptactwa chronionego
Resort informuje także, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opracowuje programy ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów.
- Publikacja „Polska Czerwona Księga Zwierząt. Kręgowce” zawiera listę zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt kręgowych występujących w Polsce, z dokładnym ich opisem i mapami rozmieszczenia, określa także stopień zagrożenia poszczególnych gatunków, rzadkość ich występowania oraz stosowane i proponowane sposoby ochrony. Jednocześnie informuję, że na tej liście nie występuje bóbr ani gatunki ptaków prawnie chronionych, które mogą powodować szkody w uprawach rolnych, takie jak żuraw czy kormoran - czytamy na stronie KRIR.
System zarządzania gatunkami chronionymi - jak działa?
System zarządzania gatunkami objętymi ochroną gatunkową w Polsce oparty jest o system odstępstw od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków objętych ochroną. Taki system umożliwia skuteczną ochronę poszczególnych gatunków, poprzez utrzymanie ich właściwego stanu ochrony, ale też realizacji uzasadnionych działań związanych z działalnością człowieka.
Przepisy przewidują możliwość podjęcia działań przeciwdziałających m.in. zagrożeniu powodowanemu przez zwierzęta chronione dla życia i zdrowia ludzkiego czy wyrządzaniu poważnych szkód. Możliwe jest uzyskanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów wobec osobników gatunków objętych ochrona, w celu wyeliminowania powodowanego zagrożenia czy minimalizowania szkód - np. na umyślne płoszenie, umyślne przemieszczanie z miejsc regularnego przebywania w inne miejsce, czy zabijanie. Jednak takie zezwolenia wydawane są w oparciu o wniosek zainteresowanej osoby.
Dyskusje na temat ochrony wilka
Ochrona wilka, który jest gatunkiem ściśle chronionym, budzi liczne kontrowersje. Mieszkańcy terenów wiejskich często postulują redukcję populacji wilka ze względu na obawy o bezpieczeństwo oraz szkody w gospodarstwach.
Z kolei organizacje ekologiczne i naukowcy podkreślają, że wilk pełni istotną rolę w ekosystemie i kwestionują zasadność jego eliminacji. Badania wskazują, że polowanie na wilki może prowadzić do wzrostu szkód w inwentarzu, ponieważ zaburza struktury rodzinne wilków, co skutkuje większą liczbą ataków na zwierzęta gospodarskie przez młode, niedoświadczone osobniki.