Szalony postęp technologiczny w rolnictwie
Postęp technologiczny dotyczy również branży rolniczej. Jak zatem w nadchodzących latach będzie wyglądało rolnictwo? Wszystko wskazuje, że jesteśmy skazani na wszechobecną automatyzację. Wybraliśmy kilka nie tylko amerykańskich trendów, aby w siedmiu punktach przedstawić najważniejsze technologie, które mogą dosłownie zmienić krajobraz rolniczy w nadchodzących latach.
7 nowych technologii rolniczych
Zapotrzebowanie na innowacyjną technologię rolniczą jest wysokie, a gdy wynalazcy wykazują wyniki, współcześni rolnicy wykazują chęć przyjęcia tych wynalazków i nowych technik. Mając to na uwadze, przedstawiamy siedem nowych technologii, które mogą dosłownie zmienić krajobraz rolniczy w nadchodzących latach.
1. Czujniki gleby i wody
Być może sprzętem o najbardziej natychmiastowym działaniu są czujniki gleby i wody. Czujniki te są trwałe, dyskretne i stosunkowo niedrogie. Ich dystrybucja na całej ziemi jest przystępna i zapewniają liczne korzyści. Na przykład czujniki te mogą wykrywać poziom wilgoci i azotu, a gospodarstwo może wykorzystać te informacje do określenia, kiedy należy podlewać i nawozić, zamiast polegać na wcześniej ustalonym harmonogramie. Skutkuje to bardziej efektywnym wykorzystaniem zasobów, a co za tym idzie niższymi kosztami, ale także pomaga farmie być bardziej przyjazną dla środowiska poprzez oszczędzanie wody, ograniczanie erozji i zmniejszanie poziomu nawozów w lokalnych rzekach i jeziorach.
2. Śledzenie pogody
Komputerowe modelowanie pogody staje się coraz bardziej wyrafinowane. Nie tylko w Stanach istnieją internetowe usługi pogodowe, które koncentrują się wyłącznie na rolnictwie, a rolnicy mogą uzyskać do nich dostęp za pomocą dedykowanej technologii pokładowej i przenośnej, ale także za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które działają na prawie każdym smartfonie konsumenckim. Technologia ta może dać rolnikom wystarczająco dużo informacji o mrozie, gradzie i innych warunkach pogodowych, aby mogli podjąć środki ostrożności, aby chronić uprawy lub przynajmniej w znacznym stopniu złagodzić straty.
3. Obrazowanie satelitarne
Zdalne obrazowanie satelitarne stało się bardziej wyrafinowane, dlatego pozwala na obrazowanie upraw nawet w czasie rzeczywistym. To nie tylko zdjęcia z lotu ptaka, ale obrazy w wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia upraw pozwalają rolnikowi badać uprawy tak, jakby stał na polu. Nawet przeglądanie zdjęć co tydzień może zaoszczędzić farmie znaczną ilość czasu i pieniędzy. Dodatkowo technologię tę można zintegrować z czujnikami upraw, gleby i wody, dzięki czemu rolnicy mogą otrzymywać powiadomienia wraz z odpowiednimi obrazami satelitarnymi o przekroczeniu progów zagrożenia.
4. Wszechobecna automatyzacja
Powszechna automatyzacja to modne określenie w branży technologii rolniczych i może odnosić się do każdej technologii, która zmniejsza obciążenie operatora. Przykładami są pojazdy autonomiczne sterowane przez robotykę lub zdalnie przez terminale i hiperprecyzję, takie jak systemy nawigacji, które optymalizują trasy siewu i nawożenia. Większość sprzętu rolniczego już przyjmuje wysokie standardy, co stawia przepaść w rzeczywistości rolniczej, w której prasy, kombajny, traktory i inny sprzęt rolniczy komunikują się, a nawet działają w sposób plug-and-play.
5. Technologia minichromosomalna
Być może jeden z najbardziej ekscytujących wydarzeń w technologii rolniczej pojawia się w bardzo małym opakowaniu. Minichromosom to niewielka struktura w komórce, która zawiera bardzo mało materiału genetycznego, ale może, mówiąc potocznie, zawierać wiele informacji. Używając minichromosomów, genetycy rolni mogą dodać roślinie dziesiątki, a może nawet setki cech. Cechy te mogą być dość złożone, takie jak tolerancja na suszę i stosowanie azotu. Jednak najbardziej intrygujące w technologii minichromosomalnej jest to, że oryginalne chromosomy rośliny nie są w żaden sposób zmienione. Na bazie doświadczeń amerykańkich można stwierdzić, że skutkuje to szybszym zatwierdzaniem przez organy regulacyjne i szerszą, szybszą akceptacją ze strony konsumentów.
6. Technologia RFID
Wspomniane wcześniej czujniki gleby i wody położyły podwaliny pod identyfikowalność. Branża dopiero zaczęła realizować tę infrastrukturę, ale szybko nabiera kształtów. Czujniki te dostarczają informacji, które można powiązać z plonami. Może wydawać się to science fiction, ale żyjemy w świecie, w którym worek ziemniaków może mieć kod kreskowy, który można zeskanować smartfonem, aby uzyskać dostęp do informacji o glebie, z której pochodzą. Przyszłość, w której gospodarstwa będą mogły sprzedawać się same, a lojalni konsumenci będą śledzić ich plony w celu zakupu, nie jest naciągana.
7. Rolnictwo pionowe
Pionowe rolnictwo było tematem science fiction już w latach 50., a być może później, a teraz jest nie tylko opłacalne z naukowego punktu widzenia, ale także finansowo. Pionowe technologie mogą być już teraz elementem rolnictwa miejskiego, jest to praktyka wytwarzania żywności w pionowo ułożonych warstwach. Daje to wiele korzyści, również oszczędności energii elektrycznej. Być może najbardziej oczywistą cechą jest zdolność do rozwoju w środowisku miejskim czy przy uprawie warzyw.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu? Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.