Borowiakowie i ich pomidory z Pacanowic [ZDJĘCIA]
- 1/3
- następne zdjęcie
Gospodarstwo ogrodnicze państwa Magdaleny i Łukasza Borowiaków z Pacanowic znajduje się w powiecie pleszewskim, znanym z produkcji upraw pod osłonami. Tutejsi ogrodnicy zmieniają technologie produkcji i cały czas wprowadzają u siebie najnowocześniejsze rozwiązania.
Państwa Borowiakowie od wielu lat zajmują się produkcją pomidorów szklarniowych. Uprawiają je na powierzchni 6 ha w nowoczesnych szklarniach, w rynnach z podłożem z wełny mineralnej. Klimatem w obiektach sterują komputery, które „pilnują” nie tylko odpowiedniej temperatury i wilgotności, ale także dozują właściwą ilość nawozów. W zależności od fazy wzrostu roślin, obciążenia ich owocami oraz pory roku dawki są różne.
- Wykorzystanie komputerowego systemu sterowania uprawą ułatwia jej prowadzenie w zależności od specyficznych wymagań poszczególnych odmian pomidora – mówi pan Łukasz.
Komputerowy system składa się z modułów, którym przypisano wiele funkcji: pomiar zewnętrznych warunków atmosferycznych i klimatu wewnątrz obiektów; realizację i monitoring ustawień ogrzewania przy dostosowaniu do bieżących warunków atmosferycznych, sterowanie wietrzeniem obiektów, bazujące na wynikach pomiarów klimatu wewnątrz i na zewnątrz szklarni, sterowanie procesem nawadniania poszczególnych sekcji. W prowadzonej w gospodarstwie uprawie pomidorów stosowana jest biologiczna ochrona przed szkodnikami, a do zapylania wykorzystywane są trzmiele. Oprócz tego prowadzony jest stały monitoring szkodników. W obiektach rozmieszczone są pułapki lepowe i feromonowe, m.in. na skośnika pomidorowego (Tuta absoluta). U państwa Borowiaków uprawa pomidorów odbywa się w niezwykle higienicznych warunkach. Stosowanie środków ochrony roślin ograniczone jest do minimum. Od kilku lat w gospodarstwie wdrożony jest system jakości GLOBALGAP, który gwarantuje konsumentom oraz partnerom handlowym jakość prowadzenia upraw. System zapewnia minimalizowanie szkodliwego oddziaływania zabiegów rolniczych na środowisko oraz zmniejszenie zużycia środków chemicznych. Jest także gwarantem odpowiedzialnego podejścia i podejmowania działań w celu zapewniania bezpieczeństwa pracowników oraz żywności. Państwo Magdalena i Łukasz Borowiak są otwarci na wszelkie nowości. Jako jedyni w powiecie pleszewskim posiadają dodatkowy moduł opracowany dla certyfikacji GLOBALGAP, system GRASP, który ma na celu weryfikację praktyki zatrudniania pracowników w firmie. Wymagania dotyczą przede wszystkim poszanowania prawa pracy i wynagrodzeń oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji.
ZOBACZ TAKŻE: "Gdybym miał mieszkać w mieście, to chyba za karę"
- 1/3
- następne zdjęcie