Wyjeżdżają do Hiszpanii i... przywożą palmy
Od pewnego czasu rośliny egzotyczne stają się bardzo modnym elementem zdobiącym nasze ogrody, tarasy i balkony. Zmieniające się warunki klimatyczne z przewagą coraz cieplejszych dni również wpływają na zainteresowanie tą grupą roślin.
PALMY I INNE ROŚLINY EGZOTYCZNE PROSTO Z HISZPANII
Rośliny egzotyczne sprowadzane są do Polski z różnych regionów świata. Jednym z takich krajów jest Hiszpania. Kraina niezwykle malownicza, która zachwyca turystów piękną i bujną roślinnością. Ta wyjątkowa flora w postaci różnych gatunków palm, juk, drzew cytrusowych, drzew oliwnych, strelicji, oleandrów, różnokolorowych krzewów bugenwilli i wielu, wielu innych egzotycznych roślin bardzo zainteresowała Adama Streubela z Krotoszyna (Wielkopolska), że postanowił takie rośliny sprowadzać do Polski.
Dlaczego wybór padł na Hiszpanię? - Hiszpania jest mi o tyle bliska, że od wielu lat prowadzę tam różne interesy i znam ten kraj, kulturę oraz panujące zwyczaje. Mam znajomych, z którymi rozmawiam na różne tematy i podczas jednej z rozmów wpadliśmy na pomysł sprowadzania do Polski roślin egzotycznych. Pan Adam przeprowadził analizę rynku pod kątem roślin i wiosną ubiegłego roku podjął decyzję, aby rozpocząć import do Polski. - Zacząłem wiosną przywożąc małe palemki, a jesienią zaryzykowałem z dużymi palmami i stwierdziłem, że i te małe, i te duże cieszą się sporym zainteresowaniem. Pandemia ograniczyła wyjazdy zagraniczne, a ludzie pragną mieć u siebie coś oryginalnego, coś co daje namiastkę wyjazdów do ciepłych krajów. Do tego w Polsce zaczęły powstawać na większą skalę ogrody zimowe. A skoro mamy ogród zimowy, to warto byłoby coś ciekawego tam wstawić. To nie będzie na pewno thuja bo ona nie pasuje do takich przeszklonych powierzchni, ale palma w takiej szklanej konstrukcji wygląda ciekawie – twierdzi pan Adam.
EGZOTYCZNE ROŚLINY - JAK JE PIELĘGNOWAĆ W NASZYM KLIMACIE?
Czy te egzotyczne rośliny radzą sobie w naszym klimacie? - Wiele z tych palm, które proponuję klientom, jest na tyle mrozoodpornych i wytrzymują spadki temperatury nawet do -200 C. Oczywiście nie możemy zostawić ich na dworze bez zabezpieczenia, ponieważ zimy bywają w Polsce różne. Ale jeśli owiniemy roślinę spiralnie kablem elektrycznym i na to założymy włókninę, która zatrzyma ciepło i przepuści powietrze, nie tworząc szczelnej kapsuły, to palma przetrzyma. Będzie odpowiednio zabezpieczona przez okres zimy i poradzi sobie przy zimowych spadkach temperaturowych. Inaczej wygląda sytuacja z bananowcami, strelicją, bugenwillą i cytrusami. Te rośliny są wrażliwe i absolutnie nie możemy zostawić ich na zewnątrz na okres zimowy. Musimy je bezapelacyjnie przenieść do pomieszczeń – mówi rozmówca. Warto zaznaczyć, że wszystkie rośliny przywożone do Polski posiadają wymagane paszporty. Jest to potwierdzenie, że materiał roślinny został skontrolowany i jest zdrowy, czyli wolny od chorób i szkodników.
PALMY, CYTRUSY, STRELICJE, DRZEWA OLIWNE
Umawiając się z panem Adamem na rozmowę, nie przypuszczałam, że trafię na moment dostawy roślin. Kiedy plac przed domem zapełniał się różnymi gatunkami palm, cytrusów, strelicji, drzew oliwnych i innych roślin egzotycznych, wydawało mi się, że naprawdę jestem w jakimś śródziemnomorskim kraju. Mój zachwyt był jeszcze większy, kiedy poczułam zapachy kwitnących krzewów pomarańczy i cytryn. Coś niesamowitego! Kolekcja powiększała się, a ja coraz bardziej zachwycałam się. Kiedy pan Adam logistycznie wszystko rozplanował, zaczęliśmy naszą rozmowę o tych niezwykłych roślinach. - Proponuję różne gatunki palm. To jest na przykład Trachycarpus Fortunei inaczej szorstkowiec. To palma, która poradzi sobie ze spadkiem temperatur do -180C i z upałem. W okresie zimowym wymaga zabezpieczenia włókniną i kablem grzewczym, o czym wspominałem wcześniej. Jeśli uprawiamy ją w donicy, musimy przenieść ją do pomieszczenia. Polecam ją początkującym pasjonatom. Ma włochaty pień i wachlarzowate liście. Bardzo ciekawą palmą jest Washingtonia filifera, czyli waszyngtonia nitkowata. Ta palma wykształca grubą kłodzinę z widocznymi częściami dawnych liści, które tworzą ciekawy wzór. Ma duże i jasnozielone liście, które na krawędziach pokryte są zwisającymi włóknami. Warto również zainteresować się Karłatką (Chamaerops Humilis), która jest jedną z najbardziej mrozoodpornych gatunków – informuje właściciel.
W JAKIM MIEJSCU I KIEDY MOŻNA SADZIĆ PALMY W OGRODZIE?
Kiedy zdecydujemy się na którąś z polecanych przez pana Adama palm i postanowimy posadzić ją bezpośrednio w gruncie, co musimy wiedzieć i na co zwrócić uwagę? Dla palm istotne jest miejsce. Warto wybrać w ogrodzie miejsce osłonięte od wiatru z przepuszczalną i żyzną glebą oraz neutralnym pH. Na dno wykopanego dołu wysypujemy warstwę drenażu, dzięki czemu korzenie rośliny nie będą narażone na zbytnią wilgoć. Najlepiej palmy posadzić w ogrodzie wiosną, aby zdążyły dobrze ukorzenić się. - Bardzo wytrzymałą rośliną jest Yucca Rostrata, która radzi sobie z ekstremalnymi upałami i suszą oraz z dużymi mrozami. Ładnie wygląda w ogrodach przydomowych, ale ciekawie też prezentuje się w ogrodach zimowych. Inną ciekawą rośliną jest Cycas revoluta czyli Sagowiec odwinięty. Sagowiec ten ma kłodzinę imitującą pień i pióropusz liści na szczycie. Jest długowieczny i cechuje się powolnym wzrostem – twierdzi mój rozmówca.
DRZEWKA POMARAŃCZY - (NIE TYLKO) NA DEPRESJĘ
Bardzo ładnie w kolekcji roślin egzotycznych prezentują się drzewka pomarańczy. Kuszą owocami oraz słodkim i intensywnym zapachem, który ma właściwości antydepresyjne. - Drzewka pomarańczy, mandarynek i cytryn w naszym klimacie nie mogą być sadzone bezpośrednio do gruntu. Są to rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Latem można je wystawić do ogrodu lub na taras, ale wraz z jesiennym ochłodzeniem trzeba je wnieść do domu lub innego pomieszczenia gospodarczego – dodaje mieszkaniec Krotoszyna.
GAJE OLIWNE, OLIWKI NA NASZYM OGRÓDKU
Symbolem basenu Morza Śródziemnego są gaje oliwne, w których rosną oliwki europejskie. Również te rośliny poleca pan Adam. Zainteresowani mogą stać się posiadaczami młodych, kilkuletnich krzewów oliwnych lub kilkudziesięcioletnich pięknie uformowanych drzew. Specyficznie ukształtowany pień w szaropopielatej kolorystyce przyciągnął moja uwagę. Decydując się na jedno takie drzewo do ogrodu, dodajemy mu niezwykłej oryginalności. - Oliwki w naturalnych warunkach mają płytko osadzone korzenie i są narażone na uszkodzenia. Jest to roślina użytkowa najdłużej uprawiana przez człowieka, wymagająca nawadniania, ale też bardzo efektowna dzięki kolorystyce pnia i kwiatom – twierdzi właściciel. Hiszpania wielu osobom kojarzy się z rośliną o nazwie bugenwilla. - Bugenwilla w Hiszpanii rośnie w formie krzewów lub ozdobnych pnączy, które pokrywają fasady budynków. To roślina ciepłolubne pochodzące z Tajlandii obsypana dużą ilością delikatnych kwiatów w kolorze różowym, czerwonym, fioletowym lub pomarańczowym. Ja polecam bugenwillę multicolor czyli miks kolorów, gdzie na jednym drzewku mamy zaszczepione 3 - 4 kolory. Wygląda naprawdę zjawiskowo – opowiada przedsiębiorca.
ROŚNIE ZAINTERESOWANIE PALMAMI, ROŚLINAMI EGZOTYCZNYMI
Pan Adam jest dobrym obserwatorem i potrafi wyciągnąć trafne wnioski z każdej sytuacji. Jest zadowolony, że grono osób zainteresowanych roślinami egzotycznymi powiększa się, a klienci sami podpowiadają, co chcieliby u siebie uprawiać i czym byliby zainteresowani. Pokonując trasę około 6000 km w tę i tamtą stronę między Polską a Hiszpanią spełnia ich marzenia! Lubi podnosić poprzeczkę. To co dla wielu osób jest niemożliwe, panu Adamowi Streubelowi z Krotoszyna dodaje „powera” do kolejnych działań!