Suknie z żywych kwiatów
Kiedy w dobie pandemii niektórzy załamują ręce i wypatrują końca patowej sytuacji, inni kreatywnie podchodzą do życia i porażkę starają się przekuć w sukces. Doskonałym przykładem jest Izabela Nobis z gm. Iłża (pow. radomski), która oprócz pracy w gospodarstwie realizuje inne pasje. Jej kwiatowe kreacje zachwycają wszystkich.
Izabela Nobis razem z mężem od ponad 10 lat prowadzą gospodarstwo o pow. ponad 5 ha w gm. Iłża (m. Kolonia Seredzice). Są to głównie tunele i plantacja choinek.
ZIOŁA, POMIDORY, KWIATY
Pod folią są sadzonki ziół (ok. 30 rodzajów - bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, szałwia, melisa, 11 odmian mięty), poza tym 30 odmian pomidorów (czerwone, czarne, malinowe, koktajlowe, białe), ogórki, papryka, selery, pory, poziomki, truskawki i liście lawendy. Są też też kwiaty wieloletnie, jak ostróżka - bylina, czy aksamitki.
- Moi rodzice hodowali kwiaty balkonowe, a dziadkowie mojego męża produkowali sadzonki. Jak widać, tradycje rodzinne są bogate i kontynuujemy to. Nigdy nie myśleliśmy o uprawie zbóż, ziemniaków itp., bo do tego typu upraw potrzebny jest duży areał. Tylko na większą skalę byłoby to opłacalne - mówi florystka z zamiłowania, a ekonomistka z wykształcenia.
WIANKI Z KWIATÓW ZBIERANYCH NA ŁĄKACH
- Osobiście od dziecka lubiłam kwiaty, zawsze było wokół mnie dużo łąk, na których robiłam wianki. Zawsze gdy kwitnie bez, są urodziny mojego taty, a jak jest sezon na róże gałązkowe - to imieniny cioci. Tak zawsze kojarzyłam ważne wydarzenia w rodzinie.
ŚWIERK SREBRNY, JODŁA, DAGLEZJA
Sadzonki, którym rolnicy poświęcają się zawodowo, wypełniają ich czas od wczesnej wiosny do czerwca. Wtedy jest najwięcej pracy w tunelach.
- Obecny czas to intensywna praca przy nasadzeniach choinek (to świerk srebrny, jodła nortman, daglezje). Żeby takie drzewko zagościło na święta w naszym domu, potrzeba ok. 5 lat. Wszystko zależy od tego, jak dużą chcemy mieć choinkę - dodaje pani Izabela.
OD PAPRYKI DO POMIDORÓW
Rolnicy z gm. Iłża swoich odbiorców mają głównie na bazarach w Iłży i Starachowicach, dużo klientów przyjeżdża do gospodarstwa, wiedząc, że znajdą tu nietuzinkowe warzywa, na przykład takie jak papryka czekoladowa, która ma słodki smak i intensywny kolor czy pomidory z pigmentem borówki.
- Staramy się wynajdować i uprawiać rośliny, które nie są powszechne na rynku. One cieszą się dużo większym powodzeniem klientów, którzy są ciekawi nowości - mówi nasza gospodyni z oryginalnym podejściem do życia.
Niesamowite kreacje
KWIATY - NIE TYLKO DO BUKIETÓW
Rolnictwo to jedno. Gros czasu pani Izabeli pochłania jednak florystyka, która w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę za sprawą kwiatowych kreacji. Róże, liście, chryzantemy, a nawet jodła - jak się okazuje pasują nie tylko do bukietów na każdą okazję. Prowadząca od trzech lat w Starachowicach "Kwiaciarnię lawendową" florystka zasłynęła przepiękną pracą, którą została zaprezentowana na wystawie w Zespole Pałacowo - Parkowym w Przeworsku.
- Jodłowa suknia powstała specjalnie na wystawę "Ogród zimowy w Pałacu Lubomirskich" w Muzeum w Przeworsku. Inspiracją były bajki i baśnie. Tytuł pracy to "Królowa śniegu"
- mówi o wystawie bożonarodzeniowej, gdzie zagościła wyjątkowa kreacja wykonana z jodły uprawianej na plantacji kwiaciarki.
KREACJA Z PLANTACJI KWIACIARKI
- Pierwsza praca była bardzo spontaniczna, bo myślałam o czymś innym. Długo chodził mi po głowie pomysł z suknią z jodły, gdyż chciałam wykorzystać własne uprawy
- dodaje Iza Nobis, która nie ukrywa, że zainteresowanie florystyką powstało m.in. za sprawą prac znanego florysty Piotra Marca.
- Koncepcja na jodłową suknię zrodziła się sama w mojej głowie. Nie było to łatwe zadanie, pracowałam nad tym ok. 12 godzin. Oprócz sukni były peleryna i korona, również z jodły.
To był jakże udany debiut, za którym poszły kolejne projekty.
- O sukniach kwiatowych myślałam od ub. lata, kiedy chciałam do tego wykorzystać do tego kwiaty polne. Ale zabrakło czasu… - dodaje.
PO SUKNI Z JODŁY - KREACJA WALENTYNKOWA
- Po sukni z jodły była sesja walentynkowa - z czerwonych płatków róż. Po walentynkach zostało bardzo dużo kwiatów, które nie znalazły nabywcy. Było mi ich zwyczajnie szkoda, nie mogłam tego zmarnować. Dlatego przystąpiłam do działania. Po całej nocy pracy nie czułam w ogóle zmęczenia, przeciwnie - byłam bardzo zadowolona z siebie...
SUKNIE Z LIŚCI, Z RÓŻ, Z CHRYZANTEM
Kolejna była sesja dla Telexpressu na deser, powstały wtedy trzy suknie - z liści, wiosenna oraz z chryzantemy gałązkowej (Pinacolada biała), które przepięknie pachną i są bardzo trwałe. Serca odbiorców podbiła niewątpliwie suknia z różą Avalanche, która ma pastelowe kolory i idealnie nadaje się na śluby.
- Każda kreacja kwiatowa przygotowywana jest od podstaw, włącznie z szablonem. Jeśli chodzi o technikę jej powstawania, to nie chcę za bardzo zdradzać szczegółów, ale ma ona oddawać charakter modelki, dla której powstaje. Jedne są bardzo subtelne, inne bardziej z pazurem
- mówi florystka dodając, że wbrew pozorom jej suknie są bardzo wygodne i można je nosić bez skrępowania.
KWIATY POPRAWIAJĄ NASTRÓJ, SĄ DOBRE NA PREZENT
Po co to wszystko? By promować florystykę i zachęcać do otaczania się kwiatami. Kwiaty są dobre na wszystko, nie tylko poprawiają nastrój (hortiterapia to psychoterapia połączona z terapia ruchową - przebywanie w ogrodzie wśród kwiatów i roślin ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka). Kwiaty są dobre na prezent, są oryginalne i mogą mieć zastosowanie dosłownie wszędzie. Powstaje z nich także biżuteria (kolczyki, naszyjniki), z której chętnie korzystają druhny na ślubach, państwo młodzi. Są idealne do wyrażania uczuć, o czym przekonuję się za każdym razem dostarczają kwiaty w ramach poczty kwiatowej. Starsi ludzie opowiadają przy tej okazji historie życia, za czym idą autentyczne, nieudawane emocje.
ZOBACZ TAKŻE: „Dwuzawodowców" na wsi nie brakuje
- Tagi:
- florystyka