Susza rolnicza nie odpuszcza. Występuje w 16 województwach!
Susza rolnicza, według IUNG, nadal zauważalna jest w sześciu uprawach: rzepaku, rzepiku, ziemniakach, kukurydzy na kiszonkę oraz ziarno, burakach cukrowych oraz roślinach strączkowych.
Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował kolejny, 13 już raport dotyczący suszy rolniczej. Obejmuje on okres od 21 lipca od 20 września. Jakie informacje można w nim znaleźć?
Do oszacowania wielkości suszy rolniczej określa się wartość klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb.
- W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -82 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 29 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 VII - 10 IX). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V) nastąpił wzrost KBW o 18 mm - podał IUNG.
Największy deficyt wody notowany jest na terenach: Gór Świętokrzyskich, Równiny Gryfickiej, Wysoczyzny Łobeskiej, Łaskiej, Pojezierza Poznańskiego, Ińskiego, Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej oraz w Kotlinie Milickiej.
Susza rolnicza występuje na terenie województw:
- świętokrzyskiego,
- wielkopolskiego,
- łódzkiego,
- zachodniopomorskiego,
- pomorskiego,
- dolnośląskiego,
- opolskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- lubuskiego,
- mazowieckiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- lubelskiego,
- podkarpackiego,
- śląskiego,
- małopolskiego,
- podlaskiego.