Susza. Jaki program pomocy dla rolników?
Na co mogą liczyć rolnicy? Czy gospodarze, którzy ponieśli straty obejmujące mniej niż 70% powierzchni upraw, otrzymają bezzwrotną pomoc suszową?
Zarys programu pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy przedstawiło ministerstwo rolnictwa. Jak podało, rząd wesprze tych, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.
Dotacje dla rolników będą przysługiwały do powierzchni upraw, na których szkody objęły co najmniej 30 proc. uprawy. Ile otrzymają? Tego teraz nie wiadomo. Wsparcie będzie iloczynem powierzchni uprawy, w której powstały szkody oraz stawki pomocy, których wysokość ma określić minister rolnictwa w obwieszczeniu.
- Przewidziano możliwość zróżnicowania stawki pomocy od wysokości szkód w danej uprawie lub od obsady posiadanych przez rolnika zwierząt (z gatunku bydło, owce, kozy lub konie) na powierzchnię wieloletnich użytków zielonych w gospodarstwie rolnym - podał resort rolnictwa.
Gospodarze, którzy najwięcej stracili, otrzymają tysiąc złotych do hektara. Dotyczy to tych rolników, którzy udowodnią, że susza spowodowała straty w 70% powierzchni upraw. Wypłata pierwszych środków ma rozpocząć się we wrześniu.
Czytaj także: Ruszyły konsultacje w sprawie przeciwdziałania skutkom suszy
Tradycyjnie rolnicy będą mogli skorzystać także z innych form pomocy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielać pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych oraz poręczeń i gwarancji spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i gospodarstwach rybackich.
Poza tym prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na wniosek rolnika, który poniósł szkody spowodowane w 2019 r. przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź, będzie m.in. udzielał pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odraczania terminu płatności składek i rozkładania ich na dogodne raty.
To nie wszystko. W KOWR będzie można także ubiegać się o odroczenie w płatnościach dotyczących umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulg w opłatach czynszu dzierżawnego.
Ilu rolników może dotyczyć pomoc? Oszacowano, że susza wpłynęła na uprawy na 2 855 000 ha powierzchni użytków rolnych.
Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski.
Susza dotyczy wszystkich upraw objętych monitoringiem:
- rzepaku i rzepiku (31,57 proc. powierzchni upraw),
- zbóż jarych (47,47 proc. powierzchni upraw),
- roślin strączkowych (56,53 proc. powierzchni upraw),
- krzewów owocowych (61,80 proc. powierzchni upraw).
Susza to nie jedyne zmartwienie polskich rolników i sadowników. Tegoroczna aura przysporzyła wiele problemów także w okresie wiosennym. Wówczas doszło do szkód głównie w uprawach sadowniczych spowodowanych przede wszystkim przymrozkami wiosennymi, a następnie, na południu kraju - powodziami. Jednocześnie w całej Polsce odnotowano gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak grad, deszcz nawalny czy huragan.
Póki co jeszcze nie wiadomo, ile pieniędzy w ramach pomocy suszowej dotrze do polskich rolników.
- Uchwała Rady Ministrów dotycząca łącznej wysokości środków finansowych przeznaczonych na walkę z suszą zostanie przyjęta przez rząd w najbliższych dniach, po przekazaniu bardziej szczegółowych informacji od wojewodów w zakresie szacunkowych strat w poszczególnych gminach - podało ministerstwo rolnictwa.