Sukces w uprawie jęczmienia
Powierzchnia zasiewów jęczmienia w Polsce wynosi około milion ha. Przeważają formy jare. Przeznacza się je głównie na cele paszowe (około 70%) i do produkcji słodu browarnianego (około 13%). Warto zatem wiedzieć – jak, gdzie i kiedy uprawiać to zboże, by spełniało oczekiwania przetwórców.
Pierwszą ważną sprawą przy uprawie jęczmienia jarego - zarówno browarnego, jaki i pastewnego - jest stanowisko. Rośliny te mają bowiem duże wymagania co do żyzności i struktury gleby. Ekspert radzi, by jęczmienia nie siać po zbożach, gdyż te zachwaszczają glebę i psują jej strukturę. – Rośliny te na stanowisku po pszenicy i po sobie atakuje często podsuszka i niektóre szkodniki – zwraca uwagę Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Punkt Doradczy w Gołuchowie (powiat pleszewski). Jęczmień browarny z kolei nie powinien być uprawiany po roślinach motylkowych i strączkowych, gdyż wzbogacają one glebę w azot, który może przyczynić się do wzrostu zawartości białka w ziarnie i przez to pogorsza się jego jakość browarna.
Decydując się na uprawę jęczmienia, należy pamiętać o uregulowaniu odczynu gleby. Powinien on wynosić od 5,8 do 7,4 pH. Plantacje jęczmienia browarnego potrzebują gleb żyźniejszych o wysokim poziomie ich kultury. Ziarno siewne jęczmienia browarnego powinno być czyste, zdrowe, o zdolności kiełkowania co najmniej 95%. Przy produkcji ważne jest również to, by odznaczało się celnością i wyrównaniem (co odpowiada za równomierne kiełkowanie). Agronom radzi, by wysiać je jak najwcześniejsze (koniec marca bądź I dekada kwietnia w przypadku opóźnionej wiosny). - Zapewnia to lepsze wykorzystanie wody z opadów zimowych i lepsze rozkrzewianie się roślin – uważa specjalista. Zaznacza przy tym, że roślina ta jest mało wrażliwa na wczesno-wiosenne przymrozki, które są mniej szkodliwe dla plonu niż późny termin siewu. Opóźnienie wysiewu tego zboża powoduje podwyższenie zawartości białka w ziarnie, a tym samym pogorszenie jakości browarnej.
Jęczmień pastewny odznacza się największą tolerancyjnością spośród zbóż jarych na opóźnienie siewu. - Według dotychczasowych wyników doświadczeń optymalny termin siewu – w zależności od rejonu - przypada na I i II dekadę kwietnia; przy siewie w III dekadzie kwietnia obserwowano duży spadek plonu – przedstawia agronom. Dorzuca, że ilość wysiewu jęczmienia browarnego wynosi w zależności od rodzaju gleby od 120-150 kg/ha, zaś jęczmienia pastewnego od 130-170 kg/ha. Jeśli zdecydujemy się na uprawę jęczmienia browarnego, należy także pamiętać o tym, by wybierać odmiany dwurzędowe.