Straty przez zwierzęta chronione. Resort rolnictwa wypowiedział się w sprawie
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na zmianę podejścia środowisk naukowych do problematyki oddziaływania kormorana na siedliska i gatunki chronione.
Wzrost populacji kormorana może szkodzić zagrożonym gatunkom ryb i ptaków
W przypadku kormorana dotychczas skupiano się przede wszystkim na konfliktach natury gospodarczej i oddziaływaniu tego gatunku na ekonomikę gospodarstw rybackich.
W ostatnich latach coraz częściej dostrzegane są i podkreślane problemy związane z trudnościami w utrzymaniu i ochronie rzeczywiście zagrożonych populacji zwierząt, na które oddziałuje rozprzestrzeniająca się populacja kormorana, w szczególności zagrożonych gatunków ryb, ale również ptaków np. gniazdujących w Polsce rzadkich gatunków kaczek nurkujących.
W ramach Monitoringu Ptaków Polski, wskazano, że gwałtowny wzrost liczebności populacji kormorana w Europie, spowodował, że gatunek ten z niegdyś zagrożonego wyginięciem, stał się obecnie zagrożeniem dla innych gatunków zwierząt. Zagrożony jest byt wielu gatunków ryb we wszelkiego rodzaju naturalnych wodach śródlądowych, jak również w hodowlach stawowych.
Trzeba jak najszybciej ograniczyć populację kormoranów
Z tego względu konieczne ma być bezzwłoczne podjęcie działań zmierzających do ograniczenia populacji kormorana, by liczebność odpowiadała wymogom ekologicznym.
Takie stanowisko jest powszechne wśród ichtiologów i coraz powszechniejsze wśród ornitologów.
- Europejska Komisja Doradcza ds. Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury przy FAO (EIFAAC) wydała w maju 2022 r. notę doradczą przygotowaną w związku z wysłuchaniem publicznym dotyczącym wpływu kormoranów na rybołówstwo i akwakulturę w UE, które miało miejsce w Parlamencie Europejskim w dniu 11 maja 2022 r. EIFAAC stwierdza m.in., że dowody naukowe świadczą, że obecny poziom drapieżnictwa kormorana ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną wód i znacząco wpływa na zasoby chronionych i cennych gospodarczo gatunków ryb (np. lipienia, łososia, pstrąga potokowego, węgorza) - czytamy na stronie KRiR.
Wystąpienia praktyków i ichtiologów potwierdzają, że kormorany wpływają na utratę różnorodności biologicznej oraz zmniejszenie liczebności i biomasy zarówno chronionych, jak i eksploatowanych gatunków ryb.
Przeczytaj także: Zaliczki dopłat. Rolnicy złożyli prawie 30 tys. wniosków
- Tagi:
- kormorany
- zwierzęta chronione