Strategia "Od pola do stołu" - na uwagi rolnicy mają tylko kilka dni
Ministerstwo rolnictwa dało na to rolnikom 3 dni robocze.
Do 23 czerwca, a więc wtorku można zgłaszać swoje zastrzeżenia dotyczące strategii "Od pola do stołu", która jest elementem Zielonego Ładu - zakładanego modelu funkcjonowania unijnego rolnictwa mającego wejść w życie od przyszłego roku w ramach Wspólenj Polityki Rolnej (WPR) 2021 - 2027. Zarówno "Od pola do stołu", jak i cały "Zielony Ład" wprowadzą rewolucję w niejednym gospodarstwie.
Zakładają bowiem produkcję zdrowszej i bardziej bezpiecznej żywności. A to będzie wiązało się ze zmniejszeniem ilości stosowanych pestycydów i nawozów w uprawach oraz antybiotyków w hodowli, a także zwiększeniem udziału rolnictwa ekologicznego.
- zmniejszenie stosowania i ryzyka dotyczącego pestycydów chemicznych o 50 proc. oraz stosowania niebezpiecznych pestycydów o 50 proc. do 2030 r.
- zmniejszenie strat składników pokarmowych o co najmniej 50 proc., przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie doszło do pogorszenia żyzności gleby. Ograniczy to stosowanie nawozów o co najmniej 20 proc. do 2030 r.
- zmniejszenie sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych dla zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych o 50 proc. do 2030 r.
- przeznaczenie do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne.
Komisja Europejska 20 maja przyjęła Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów dotyczący strategii „od pola do stołu”.
Obecnie resort rolnictwa pracuje nad projektem swojego stanowiska w tej sprawie. Zaznaczył, że konieczna jest opinia przedstawicieli podmiotów, na których oddziaływać będzie wdrożenie strategii. Rolnikom jednak dano bardzo mało czasu, bo tylko kilka dni.
Uwagi można zgłaszać na adres e-mail: [email protected], w terminie do 23 czerwca 2020 r.
Założenia strategii "Od pola do stołu" - PONIŻEJ